به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

8 آبان:

شهادت دانش آموز بسيجي «محمدحسين فهميده»( 1359ش)

شهيد محمدحسين فهميده در ارديبهشت1346ش در شهر مقدس قم به دنيا آمد. وي در دوران تحصيلات راهنمايي دچار تحولات عظيمي گرديد و تأثير فراواني از انقلاب گرفت. محمدحسين، پس از پيروزي انقلاب و درپي حوادث كردستان، در سال58 در دوازده سالگي عازم آن سامان شد ولي برادران كميته او را به علت كوچكي سن باز گرداندند. وي در همان روزهاي نخست جنگ تحميلي تصميم گرفت كه به جبهه برود و با متجاوزان بعثي بجنگد. سرانجام محمدحسين علي رغم مخالفت‌هاي فراوان، خود را به جبهه جنوب رسانده و پس از تحمل سختي‌هاي بسيار به خرمشهر رفت. وقتي خرمشهر در محاصره نيروهاي دشمن قرار گرفت، او مشاهده كرد كه تانك‌هاي عراقي به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده‌اند. محمدحسين در حـالي كه تعـدادي نارنجك به كمـرش بسته بود به طرف تانك‌ها حركت كرد. او علي‌رغم اصابت گلوله به پايش، همچنان به پيش رفت و با كمك نارنجك‌ها، تانك اول را منفجر ساخت و خود، تكه‌تكه شد. انفجار تانك باعث وحشت قواي بعث گرديد. پس از مدتي نيروهاي اسلام سر رسيده و آن قسمت را از محاصره خارج مي‌سازند و اين چنين بود كه نوجواني شيردل، حماسه‌اي جاودان خلق كرد و الگويي براي همگان شد. حضرت امام خميني(ره) درباره شهيد محمدحسين فهميده فرموده‌اند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله‌اي است كه با قلب كوچك خود كه ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است، با نارنجك خود را زير تانك دشمن انداخت و آن را منهدم كرد و خود نيز شربت شهادت را نوشيد». به اين ترتيب، حسين و فداكاري و شجاعت او ماندگار گرديد و بقاي پيكر وي در جايگاه ابدي شهيدان، در بهشت زهرا به خاك سپرده شد.

نفوذ دشمن بعثي به جزيره آبادان در آغاز جنگ تحميلي( 1359ش)

عمليات نامنظم فتح2 در منطقه دوكان در شمال شرقي عراق توسط سپاه پاسداران(1365ش)

9 آبان:

عمليات ذوالفقاريه در منطقه آبادان و عقب‌راندن دشمن از جزيره آبادان (1359ش)

صدور قطعنامه540 شوراي امنيت در پي حملات عراق به كشتي‌هاي تاري در خليج‌فارس (1362ش)

به دنبال حمله نيروي هوايي ارتش بعث عراق به كشتي‌هاي تجاري در خليج‌فارس از سال1360، و نيز مختل كردن امنيت اين منطقه در ادامه آن، قطعنامه شماره540 شوراي امنيت سازمان ملل در آخر اكتبر1983م برابر با نهم آبان1362ش صادر شد و حق كشتي‌راني و بازرگاني آزاد در آب‌هاي بين‌المللي را مورد تأكيد قرار داد و از همه كشورها خواست كه آن را رعايت كنند. در اين قطعنامه از دو طرف متخاصم خواسته شد كه درگيري‌هاي خود را در خليج‌فارس پايان داده و به تماميت ارضي كشورهاي ساحلي احترام بگذارند. در اين قطعنامه همچنين از دو طرف خواسته بود كه از هر اقدامي كه صلح و امنيت بين‌المللي و همچنين حيات دريايي در منطقه خليج‌فارس را در معرض مخاطره قرار مي‌دهد خودداري ورزند. اين قطعنامه در حالي صـادر شد كه عـراق حلات خود را به پايانه و كشتي‌هاي نفتي ايران شدت بخشيده و بي‌توجه به منع سازمان ملل، به ناامني منطقه مي‌افزود. در قطعنامه540 عناصر مثبتي وجود دارد از جمله: لزوم بررسي واقع بينانه جنگ، عدم اشـاره به قطعنامه‌هاي قبلي شورا، عدم اشاره به آتش‌بس يا خروج نيروها، اشاره به گزارش هيئت بازرسي، حمله به مناطق مسكوني و تلاش دبيركل براي رسيدن به راه حلي كامل، عادلانه و شرافتمندانه و قابل قبول براي هر دو طرف. اين، اولين قطعنامه‌اي بود كه به اتفاق آرا به تصويب نرسيد و داراي سه رأي ممتنع بود. هرچند اين گمان مي‌رود كه صدور اين قطعنامه، ناشي از گزارش هيئت اعزامي دبيركل به منطقه باشد، ولي در واقع بيشتر از هر چيز، متأثر از عمليات والفجر4 بود كه اواخر مهرماه آن سال به اجرا درآمد و طي آن هفتصد كيلومتر مربع از منطقه عملياتي به دست نيروهاي اسلام افتاد.

10 آبان:

آغاز عمليات متوسط محرم (1361ش)

بعد از عمليات رمضان در23 تيرماه 1361، دشمن بعثي پي برده بود كه ايران تلاش دارد كه هرچه بيشتر خود را به شهر بصره نزديك كند تا در موقع لزوم، گلوگاه عراق را از اين نقطه بفشارد. بدين منظور، صدام تمامي امكانات اقتصادي و نظامي خود را به كار گرفت تا از اين نقطة حساس دفاع كند. زماني كه ايران علي‌رغم نفوذ موفق به خاك عراق و بنا به مصلحت، اقدام به تثبيت وسيع اعلام كردند كه ايران ديگر قادر نيست حمله‌اي صورت دهد. به دنبال آن از ايران خواسته شد كه از حمله به عراق صرف نظر كرده و با پذيرفتن حالت نه جنگ و نه صلح، جنگ را از طريق مجامع بين‌المللي حل كند كه در جواب به اين موهومات، تصميم به اجراي عمليات محرم گرفته شد. با فرا رسيدن ماه پيروزي خون بر شمشير، شوري در جبهه‌ها در گرفت و نيروهاي عراقي از وحشت حمله رزمندگان در ماه محرم، در آمادگي كامل به سر مي‌بردند. عراق براي جلوگيري از عمليات احتمالي، طي پيامي از ايران خواست به خاطر ماه حرام، از جنگ خودداري شود، غافل از اين كه خودش در مـاه ذي‌حجـه كـه از ماه‌هـاي حـرام محسوب مي‌گردد حمله سراسريش را آغاز كرده بود. سرانجام لحظه موعود فرا رسيد و عمليات محرم با رمز يا زينب(س) از تاريخ دهم آبان61 در منطقه دهلران و عين خوش به وسعت300 كيلومتر مربع، توسط نيروهاي مشترك ارتش و سپاه با هدف آزادسازي ارتفاعات جنوب دهلران، خارج كردن شهرهاي موسيان و دهلران از زير آتش توپخانه و تهديد و دسترسي به امكانات داخل خاك عراق آغاز شد و تا20 آبان طي سه مرحله ادامه يافت. دليل انتخاب منطقه مورد نظر از آن جهت بود كه دشمن براي جنگيدن در آن قسمت از خود علاقه‌اي نشان نداده و تلاش مي‌كرد با بهره‌‌گيري از موشع برتر و حضور در ارتفاعات، براي هميشه آن را از آن خود نگاه دارد. نتايج عمليات محرم: تلفات نيروي انساني دشمن:3400 نفر اسير و7000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزادسازي سلسلة جبال حرين و منابع نفتي موسيان و بيات، همچنين حوضچه‌هاي نفتي زبيدات، تلمبه خانه و هفتاد حلقه چاه نفتي؛ خارج كردن جادة دهلـران- عين خوش به طول100 كيلومتر از زير ديد و تير دشمن و تأمين امنيت شهرهاي موسيان، دهلران، پادگان عين خوش و دهكده‌هاي اطراف آن. تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:260 دستگاه انهدامي،150 دستگاه اغتنامي، هواپيما:10فروند انهدامي، خودرو:230 دستگاه انهدامي،250 دستگاه اغتنامي و توپ106م‌م:51 قبضه اغتنامي و مقادير زيادي سلاح‌هاي سبك. 3- در دهم آبان1366 و در گرماگرم نبرد، وزير وقت امور خارجه ايتاليا كه رياست شوراي امنيت سازمان ملل را بر عهده داشت، طي يك ميزگرد سياسي تلويزيوني، عراق را آغازگر جنگ معرفي نمود و كوتاهي شوراي امنيت را در برخورد با عراق برشمرد. وي در اين ميزگرد گفت: ايراني‌ها حاضرند يك كميسيون بين‌المللي، آغازگر جنگ را معرفي كند و هيچ ترديدي نيست كه اولين حمله از سوي عراقي‌ها انجام شده است. اين واقعيت كه تحولات جنگ، تنها زماني كه صدور نفت به مخاطره افتاد. مورد توجه افكار عمومي قرار گرفت براي دنياي متمدن امروز، يك ننگ است.

اعتراف ايتاليا به متجاوز بودن عراق (1366ش)

19 آبان:

انعقاد قرارداد تسليحاتي يك ميليارد دلاري ميان عراق و فرانسه در جريان جنگ (1360ش)

دولت فرانسه از ابتداي شروع جنگ، حمايت وسيع و همه جانبه‌اي از عراق به عمل مي‌آورد و در طول جنگ، اين حمايت ابعاد وسيع‌تري يافت. در اين ميان، فرانسه از اعطاي هرگونه كمك و وام براي خريدهاي تسليحاتي عراق فـروگـذار نمي‌كـرد به طـوري كه طي سال‌هاي بعد، دولت فرانسه حدود پنج ميليارد دلاز وام ديگر در اختيار بغداد گذاشت و به اين ترتيب به بزرگترين شريك اروپايي عراق تبديل شد. اين اقدامات در حالي بود كه پاريس همواره از پرداخت بدهي يك ميليارد دلاري خود به جمهوري اسلامي ايران طفره مي‌رفت.

24 آبان:

نفوذ مجدد دشمن بعثي در سوسنگرد (1359ش)

آغاز عمليات نامنظم فتح3 در منطقه دهوك توسط سپاه پاسداران (1365ش)

عمليات چريكي و نامنظم فتح3 در منطقه زاخو و دهوك در عمق300 كيلومتري شمال عراق و با هدف انهدام مراكز اقتصادي و نظامي دشمن توسط نيروهاي سپاهي و مبارزان كرد عراقي انجام گـرفت. در اين عمليات كه در دو مرحله صورت گرفت علاوه بر انهدام مقر لشكر38 عراق و انهدام مراكز دولتي، سوخت، جايگاه‌هاي بنزين و انهدام تعدادي تانك و خودرو نظامي، بيش از500 نفر از نيروهاي دشمن كشته و زخمي شدند.

25 آبان:

شهادت مدافعان سوسنگرد در نبرد با دشمن متجاوز بعثي(1359ش)

عمليات دفاعي رزمندگان اسلام در برابر نيروهاي متجاوز عراقي در حراست از شهر سوسنگرد، تنها به مدد دويست نفر از پاسداران، بسيجيان و شماري از اهالي شهر، با سلاح‌هاي سبك صورت گرفت. در اين عمليات، رزمندگان دلير ايراني، به فرماندهي شهيد دكتر مصطفي چمران، سرسختانه و  شجاعانه در برابر هجوم تانك‌هاي دشمن و در زير گلوله باران توپخانه آنان مقاومت كردند، تا اين كه شهر را از محاصره بعثي‌ها خارج نمودند. اين موفقيت بزرگ و تاريخي در حالي به دست آمد كه مدافعان مسلمان شهر سوسنگرد، بسياري از ياران خود را از دست داده و سه روز متوالي بدون آب و غذا و مهمات جنگي، مانده بودند.

عمليات نامنظم ظفر3، در منطقه دربنديخان توسط سپاه(1366ش)

26 آبان:

عمليات سوسنگرد2 در سوسنگرد به طور مشترك بين سپاه و ارتش(1359ش)

شهادت سرلشكر پاسدار«مهدي زين‌الدين» فرمانده لشكر17 علي‌بن‌ابي‌طالب(ع)(1363ش)

سردار رشيد اسلام، شهيد مهدي زين‌الدين در سال1338ش در خرم‌آباد لرستان و در يك خانواده مذهبي به دنيا آمد. دوران تحصيلات متوسطه را كه مصادف با تبعيد شهيد آيت‌الله سيداسدالله مدني به خرم‌آباد بود در جوار پرفيض ايشان پشت سر گذاشت. علاقه متقابل آيت‌الله مدني به مهدي زين‌الدين موجب شد كه او بيشتر اوقات را در كنار آن عالم فرزانه سپري كند. مهدي در سال1356 رتبه چهارم شركت كنندگان كنكور سراسري از دانشگاه شيراز را اخذ نمود. خانواده شهيد زين‌الدين در اوايل انقلاب اسلامي به شهرستان قم مهاجرت كردند. شهيد زين‌الدين پس از انقلاب اسـلامي فعاليت‌هاي خـود را از جهـاد سازندگي شروع كرد و سپس به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. وي در آزادسازي كردستان از سيطره ضدانقلاب، فعاليت‌هاي فراواني به عمل آورد و پس از شروع جنگ تحميلي مسؤوليت‌هاي مختلفي به عهده گرفته و تا زمان شهادتش، در عمليات‌هاي متعددي شركت نمود، تا اينكه به سبب لياقت توصيف ناپذيرش مفتخر به فرماندهي لشكر17 علي‌بن‌ابي‌طالب(ع) قم گرديد. سرانجام سردار مهدي زين‌الدين به همراه برادرش مجيد، در يكي از مناطق كردستان از سوي ضدانقلاب شربت شهادت نوشيدند و پس از تشييعي باشكوه در گلزار شهداي قم در كنار هم به خاك سپرده شدند.

عمليات سوسنگرد2 در سوسنگرد به طور مشترك بين سپاه و ارتش(1359ش)

شهادت سرلشكر پاسدار«مهدي زين‌الدين» فرمانده لشكر17 علي‌بن‌ابي‌طالب(ع)(1363ش)

سردار رشيد اسلام، شهيد مهدي زين‌الدين در سال1338ش در خرم‌آباد لرستان و در يك خانواده مذهبي به دنيا آمد. دوران تحصيلات متوسطه را كه مصادف با تبعيد شهيد آيت‌الله سيداسدالله مدني به خرم‌آباد بود در جوار پرفيض ايشان پشت سر گذاشت. علاقه متقابل آيت‌الله مدني به مهدي زين‌الدين موجب شد كه او بيشتر اوقات را در كنار آن عالم فرزانه سپري كند. مهدي در سال1356 رتبه چهارم شركت كنندگان كنكور سراسري از دانشگاه شيراز را اخذ نمود. خانواده شهيد زين‌الدين در اوايل انقلاب اسلامي به شهرستان قم مهاجرت كردند. شهيد زين‌الدين پس از انقلاب اسـلامي فعاليت‌هاي خـود را از جهـاد سازندگي شروع كرد و سپس به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. وي در آزادسازي كردستان از سيطره ضدانقلاب، فعاليت‌هاي فراواني به عمل آورد و پس از شروع جنگ تحميلي مسؤوليت‌هاي مختلفي به عهده گرفته و تا زمان شهادتش، در عمليات‌هاي متعددي شركت نمود، تا اينكه به سبب لياقت توصيف ناپذيرش مفتخر به فرماندهي لشكر17 علي‌بن‌ابي‌طالب(ع) قم گرديد. سرانجام سردار مهدي زين‌الدين به همراه برادرش مجيد، در يكي از مناطق كردستان از سوي ضدانقلاب شربت شهادت نوشيدند و پس از تشييعي باشكوه در گلزار شهداي قم در كنار هم به خاك سپرده شدند.