به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

1 آذر:

عمليات كوچك نصر9، توسط نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران(1366 ش)

عمليات نصر9 در اول آذر سال1366 با رمز مبارك يا مولاي متقيان در منطقه عملياتي حاج عمران توسط رزمندگان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران با هدف آزادسازي دامنه جنوبي ارتفاعات معروف به تپه شهدا به اجرا درآمد. دشمن به خاطر كوهستاني بودن منطقه نتوانست از امكانات زرهي خود استفاده كند و ناچار با به جاي گذاشتن بيش از چهار هزار كشته و زخمي و يكصد اسير، به عقب رانده شد پس از اين عمليات، موقعيت رزمندگان با دفع پاتك‌هاي دشمن تثبيت گرديد و با حضور بر ارتفاعات منطقه، بر قسمت وسيعي از خاك عراق مسلط گشتند. در ادامه اين عمليات، با سركوب تحركات بعدي دشمن و تحميل ضربات مجدد به آن‌ها، تعداد ديگري از نيروهاي دشمن به اسارت درآمدند و قدرت پاتك از دشمن سلب گرديد. بدين ترتيب، تپه شهدا نيز از وجود دشمن بعث پاكسازي شد.

7 آذر:

آغاز عمليات بزرگ والفجر يك در منطقه فكه توسط ارتش و سپاه(1362ش)

در روز6 آذر1359ش نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با همكاري نيروي هوايي ارتش، به پايانه‌هاي البكر و الاميه كه از بزرگترين مراكز صدور نفت خليج‌فارس و شاهرگ حيات اقتصادي عراق به حساب مي‌آمدند، حمله برد و دو سوم آنها را منهدم ساخت. دشمن بعثي براي جبران اين شكست، در7 آذر59 با اعزام تعـدادي نيـرو ، سعـي در بازپس‌گيـري پايانه‌ها كرد و نبرد سختي درگرفت. سرانجام پس از ساعت‌ها جنگ نابرابر و بي‌امان، در حالي كه دلاورمردان نيروي دريايي، آخرين گلوله‌هاي خود را به سوي دشمن نشانه مي‌رفتند، ناوچه پيكان پس از غرق كردن چندين فروند ناوچه دشمن مورد اصابت چند موشك قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خليج‌فارس در دل آب‌هاي گرم و نيلگون آن جاي گرفت.

8 آذر:

آغاز عمليات بزرگ «طريق‌القدس» و آزادسازي بستان(1360ش)

عمليات بزرگ طريق‌القدس از تاريخ هشتم آذر1360 با رمز ياحسين در منطقه بستان به وسعت350 كيلومتر مربع، با هدف آزادسازي شهر بستان، قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب، انهدام نيروهاي دشمن و رسيدن به مرزهاي بين‌المللي آغاز شد و تا15 آذر به طول انجاميد. نتايج عمليات بزرگ طريق‌القدس: تلفات نيروي انساني دشمن: 546 نفر اسير،3500 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزاد شدن 650 كيلومتر مربع از جمله شهر بستان؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: 180 دستگاه انهدامي و170 دستگاه اغتنامي، خودرو: 200 دستگاه انهدامي و250 دستگاه اغتنامي، هواپيما: 12فروند انهـدامي، هليكـوپتر: 4 فـروند انهدامي، دستگاه مهندسي:150 دستگاه اغتنامي، توپ:9 قبضه اغتنامي.

9 آذر:

انجام عمليات محدود«كاني سخت» در منطقه مهران توسط سپاه(1360ش)

جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك تا سال1283ش(1904م) كه براي نخستين بار ناوهاي جنگي انگلستان در ساحل آنها پهلو گرفته بود، جزيي از خاك ايران و تحت اداره بندرلنگه از توابع استان فارس بودند. در اين سال، انگلستان اين جزاير را به اشغال خود درآورد و ضمن پايين كشيدن پرچم ايران، مأمورين گمرك ايران را از آنجا اخراج نمود كه اين عمل شديداً مورد اعتراض دولت وقت ايران قرار گرفت. يك سال بعد، دولت انگلستان به علت ضعف حكومت مركزي، با يك اقدام موذيانه، پرچم اميرنشين شارجه را بر فراز جزاير مزبور به اهتزاز درآورد. در طول اشغال شصت و چهار ساله اين جزاير از سال1283 تا 1347ش دولت ايران حتي در بدترين شرايط سياسي از اعتراض به اشغال آنها خودداري نكرد. پس از جنگ جهاني دوم كه قدرت انگليسي‌ها در خليج‌فارس كاهش يافت ، دولت انگلستان مراقبت از سه جزيره مزبور، را به شيخ‌نشين شارجه واگذار كردند و ساكنان جزاير، تابعيت شارجه گرفتند. در سال1350ش دولت ايران به دنبال واگذاري بحرين و به رسميت شناختن استقلال آن و صرف نظر كردن از حاكميت خود در آن جزيره نفت‌خيز، درصدد برآمد به نحوي، حيثيت از دست رفته خود را جبران كند. از اين رو، نيروي دريايي ايران، به يكباره در جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك كه از قديم‌الايام متعلق به ايران بود مستقر شدند و با سر و صدا، آن را توفيق بزرگ جنگي قلمداد نمــودنـد . ايـن عمــل بـا اعتــراض شيخ‌نشين‌هاي امارت متحده عربي مواجه گرديد و آنان مدعي مالكيت جزاير شدند. هم‌چنين به دنبال اين ماجرا، دولت وقت عراق روابط خود را با ايران قطع نمود و پارلمان كويت، قطع رابطه با ايران را مورد بررسي قرار داد. در بسياري از كشورها عليه ايران تظاهراتي صورت گرفت و عراق به اخراج و آزار ايرانيان مقيم در آن كشور شدت بخشيد. سرانجام بابت مالكيت يا تصرف غيرقانوني شيخ‌نشين شارجه، دولت ايران  مبلغ قابل ملاحظه‌اي به شيوخ پرداخت نمود و اوضاع تا حدودي به آرامش گراييد.

12 آذر:

اعزام سپاه يكصدهزارنفري محمدرسول‌الله به جبهه‌هاي جنگ حق عليه باطل (1365ش)

در اين روز، در حالي كه بيش از شش سال از آغاز جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران مي‌گذشت، ده‌ها هزار بسيجي داوطلب از سراسر كشور در قالب بيش از دويست گردان با نام سپاه يكصدهزارنفري محمد(ص) عازم جبهه‌هاي نور عليه ظلمت شدند. حضور اين خيل عظيم مشتاقان جهاد و شهادت در صحنـه‌هاي نبـرد، بار ديگـر قدرت الهي ملت ايران را به نمايش گذاشت و اين حركت حماسي بي‌سابقه، وحشتي متزلزل كننده در دل دشمنان اسلام انداخت. با اعزام بزرگ يكصدهزارنفري سپاه حضرت محمد(ص)، و نيز گروه كثيري از نيروهاي آموزش ديده و اعزام مجدد در گردان‌هاي منظم، جهت حضور در جبهه‌ها، شور و شوقي مقدس ايران اسلامي را فرا گرفت.

15 آذر:

شهادت سرتيپ خلبان «احمد كشوري»(1359ش)

شهيد احمد كشوري در تيرماه 1332ش در شمال به دنيا آمد. وي در سال1351 وارد هوانيروز شد و دوره‌هاي آموزش خلباني با هلي‌كوپتر را با موفقيت به پايان رساند. او از سال‌هاي قبل از انقلاب فعاليت‌هاي ضدرژيم خود را آغاز كرده بود و در دوران نخست‌وزيري بختيار با همراهي دوستان خود، قصد انجام كودتا و ساقط كردن حكومت پهلوي را داشت كه با پيروزي انقلاب فعاليت‌هاي مختلفي در پاكسازي كردستان از لوث عناثر ضدانقلاب انجام داد. وي پس از آغاز جنگ، فرماندهي هوانيروز منطقه ايلام را به عهده گرفت و با دل و جان به انجام وظيفه پرداخت. اين شهيد بزرگوار سرانجام در15 آذر سال1359 در حالي كه از يك مأموريت بسيار مشكل، اما پيروز باز مي‌گشت، در منطقه ميمك در ايلام، مورد حمله مزدوران بعثي قرار گرفت. در اين ميان، در حالي كه هلي‌كوپترش در اثر اصابت راكت هواپيما، به شدت مي‌سوخت، آن را تا موضع خودي هدايت كرد و آنگاه در خاك وطن سقوط كرد و به آرزوي ديرينه‌اش  دست يافت و شربت شهادترا مردانه سركشيد. پيكر پاك او را به تهران انتقال داده و در بهشت زهرا به خاك سپردند.

17 آذر:

اعتراف عراق به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در جنگ عليه ايران (1381ش)

پس از آن كه سال‌ها از پايان هشت سال دفاع مقدس گذشته و سازمان ملل، عراق را به عنوان آغازگر جنگ معرفي كرده بود، مقامات بلند پايه عراقي با اعتراف به استفاده بغداد از سلاح‌هاي شيميايي در جريان جنگ هشت ساله با ايران ادعا كردند كه عراق مجبور به استفاده و به كارگيري اين نوع تسليحات شده است. اين در حالي است كه ايران در طي جنگ بارها از حمـلات شيميايي عراق به مردم ايران و رزمندگان اسلام خبر داده و خواستار رسيدگي به آن بود ولي با سكوت مجامع بين‌المللي مواجه مي‌گرديد. رژيم بعث عراق در حالي دست به بمباران‌هاي شيميايي وسيع در جنگ مي‌زد كه مجامع جهاني و معاهدات ژنو، استفاده از تسليحات كشتار جمعي از جمله شيميايي در جريان جنگ‌ها را منع كرده‌اند.

18 آذر:

معرفي عراق به عنوان متجاوز از سوي سازمان ملل متحد (1370ش)

يازده سال پس از آغاز جنگ هشت ساله تحميلي رژيم بعث عراق عليه ايران و سه سال پس از صدور قطعنامه598 شوراي امنيت و اتمام جنگ و با تلاش‌هاي پي‌گير سياسي مسؤولان نظام جمهوري اسلامي، حقانيت ايران در دفاع مشروع به اثبات جامعه جهاني رسيد. خاوير پرز دكوئيار، دبيركل وقت سازمان ملل متحد در18 آذر 1370 طي يك گزارش رسمي به شوراي امنيت اعلام كرد كه عراق در31 شهريور 1359 به ايران حمله كرده و متجاوز است. اعلام اينكه در جنگ تحميلي ، عراق آغازگر و مسؤول جنگ بوده است، يك پيروزي بزرگ سياسي است. اين دفاع و نبرد، در حالي ادامه و پايان يافت كه جهانيان، باني جنگ را مي‌شناختند و حتي به كمك او شتافته بودند. آنان زماني به خود آمدند كه سلاح‌هاي ارسالي به عراق، عليه خودشان به كار گرفته شد و عراق، منطقه خليج‌فارس را درگير جنگي مهيب و عظيم كرد. متجاوز بودن عراق، گرچه بسيار دير اعلام شد، اما از پيروزي‌هاي مهمي است كه در تاريخ كشورمان به عنوان واقعه‌اي بزرگ ثبت شده است.

20 آذر:

آغاز عمليات متوسط مطلع‌الفجر(1360ش)

عمليات متوسط مطلع‌الفجر از20 آذر 1360 در منطقه گيلانغرب در وسعت35 كيلومتر مربع با رمز يا مهدي(عج) ادركني آغاز شد و تا پنجم دي ماه ه طول انجاميد. در اين عمليات رزمندگان اسلام، كتشكل از سپاه، بسيج و تعدادي از مردم مسلمان بومي منطقه، ضمن هماهنگي با نيروهاي ارتش و هوانيروز، از سه محور به دشمن يورش بردند. نيروهاي اسلام بدون توجه به سـرمـاي شـديـد و شـرايـط سـخـت منطـقه، ضمن عبور از سيم‌هاي خاردار و ميادين مين، به جبهه دشمن نفوذ كرده و با آنان درگير شدند. در عمليات مطلع‌الفجر، نيروهاي اسلام علاوه بر كشته و زخمي كردن دو هزار تن و به اسارت درآوردن دويست تن ديگر از افراد دشمن، قواي بعث را تا نزديك مرز بين‌المللي به عقب مي‌رانند. در اين ميان پاتك دشمن براي عقب‌راندن سپاه اسلام ناكام ماند و مناطق حساسي به دست نيروهاي خودي افتاد.

28 آذر:

حمله موشكي رژيم بعثي عراق به شهر قهرمان‌پرور دزفول(1361ش)

رژيم خونخوار عراق، با هر بار ناكامي در جبهه‌هاي جنگ و رويارويي با رزمندگان جان بركف اسلام، براي تحت فشار قرار دادن جمهوري اسلامي ايران، به بمباران مناطق مسكوني ايران اقدام مي‌نمود و در همان حال، خود را صلح طلب عنوان مي‌كرد. در ادامه اين حملات وحشيانه، در روز بيست و هشتم آذر1361، شهر دزفول هدف يورش بي‌رحمانه رژيم بعث عراق قـرار گرفت. در جريان اين حمله موشكي رژيم بعث عراق به شهر قهرمان‌پرور دزفول،60 غيرنظامي شهيد و287 نفر زخمي شدند. اگرچه قبل از اين جنايت نيز، هواپيماهاي عراقي بارها شهرهاي ايران را بمباران كرده و ساكنان غيرنظامي آنها را به خاك و خون كشيده بودند، اما حمله به دزفول، اولين حمله گسترده عراق به مناطق مسكوني به وسيله موشك‌هاي زمين به زمين مي‌باشد.

30 آذر:

توافق شوروي براي ارسال تسليحات پيشرفته به عراق در جريان جنگ تحميلي (1364ش)

گسترش مناسبات همه جانبه عراق و شوروي سابق در جريان جنگ تحميلي، اين مكان را فراهم ساخت تا روس‌ها اهداف جديد سياست خارجي خود را در منطقه و در برابر ايران پي‌گيري كرده و در مقابل، عراقي‌ها نيز با برخورداري از حمايت سياسي- نظامي شوروي، تجهيزات نظامي و كمك‌هاي مستشاري دريافت كنند. بر اين اساس بود كه روس‌ها علاوه بر ارسال سلاح به‌عراق، با ارزيابي‌ازضعف‌هاي ساختاري ارتش آن كشور در وضعيت دفاع و حمله، در توسعه نيروهاي مسلح عراق و طرح‌ريزي استراتژي تهاجمي عراق نيز نقش فعال و محوري داشتند. كمك‌هاي شوروي سابق به عراق در اين مرحله در مقايسه با كمك ساير كشورها بسيار برجسته‌تر و نمايان‌تر بود و تا اندازه‌اي، تأثيرات سرنوشت‌سازي بر روند تحولات جنگ داشت. اين كمك‌ها تا اندازه‌اي بود كه شوروي در حدود شصت درصد از تجهيزات نظامي عراق را تأمين مي‌كرد.