به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

1 اردیبهشت:

موشك باران شهر دزفول توسط رژيم عراق (1362ش)

پس از آغاز عمليات والفجر1 و پيروزي رزمندگان اسلام در اين عمليات، رژيم حاكم بر عراق، شهر قهرمان‌پرور دزفول را هدف موشك‌هاي خود قرار داد و ضمن ويران ساختن واحدهاي مسكوني متعدد، ده‌ها نفر از مردم بي‌گناه اين شهر را به خاك و خون كشـيد. يك مـاه بعـد، هيـئت اعـزامـي سازمان ملل به دعوت جمهوري اسلامي ايران از مناطق بمباران شده بازديد نمود و گزارشي از اين بازديد و نتايج حاصله از آن را منتشر نساخت. شهر دزفول در طول ساليان جنگ از جانب رژيم بعث قرار گرفت و ويراني‌هاي بي‌شماري در آن به بار آمد.

2 اردیبهشت:

تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به فرمان حضرت امام‌خميني(ره)(1358ش)

  در نخستين روزهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي درسال1357، بنا به فرمان حضـرت امـام خميـني(ره) به جوانـان غيور و انقلابي ايران اسلامي، عده‌اي از دلسوختگان راستين و پيروان صديق ولايت فقيه گرد هم جمع شدند و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را پي‌ريزي كردند. پس از مدتي حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي در دوم ارديبهشت‌ماه1358 طي فرمان به شوراي انقلاب، رسماً تأسيس نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را اعلام كردند و شوراي انقلاب نيز با تأسيس شوراي فرماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، گامي اساسي در جهت سازماندهي اين نهاد انقلابي برداشت. در اولين اطلاعيه سپاه، وظايف كلي آن چنين عنوان شده است: كمك به اجراي امور انتظامي و امنيتي، مبارزه مسلحانه عليه جريان‌هاي ضدانقلاب، دفاع در برابر حملات داخلي و خارجي، همكاري و هماهنگي با نيروهاي مسلح نظام اسلامي، تربيت و آموزش اخلاقي و ايدئولوژيكي-سياسي و نظامي كادر سپاه و … . اگرچه سپاه هويتي نظامي دارد اما نظامي‌گري در واقع يك بعد از ابعاد اين نهاد مكتبي است.

3 اردیبهشت:

شهادت«سپهبد قرني»اولين رئيس‌ستادمشترك‌ارتش(1358ش)

آغاز جنگ نفت‌كش‌ها ازسوي رژيم بعث عراق عليه ايران درخليج فارس(1363ش)

پس از گذشت نزديك به چهار سال از وقوع جنگ تحميلي عليه ايران، عراق با كمك قدرت‌هاي بزرگ درصدد فشار بيشتر به ايران و شكستن بن‌بست جنگ برآمد. از اين رو طي يك برنامه‌ريزي مشترك، قرار بر اين شد كه مانع از صدور نفت ايران گردد و براي جايگـزيني نفت اي»ـران در بازارهـاي بين‌المللي، توليد و صادرات نفت كشورهاي منطقه افزايش يابد، طوري كه به موازات تشديد حملات عراق به  پايانه‌هاي صدور نفت ايران و نفت‌كش‌ها، قيمت نفت به تدريج كاهش يافت. بدين ترتيب، عراقي‌ها با حمايت آمريكا و غرب، براي نخستين‌بار با استفاده از هواپيماهاي سوپراتاندارد فرانسوي، ضمن حمله به جزيره خارك، نفت‌كش‌هاي حامل نفت ايران را در سوم ارديبهشت1363، مورد حمله قرار دادند. مقامات عراقي در مورد اين اقدام چنين استدلال كردند كه اين حمله سبب پايان يافتن جنگ خواهد شد زيرا اگر ايران پول نفت را نداشته باشد، نمي‌تواند اسلحه مورد نياز خود را از بازارهاي سياه تهيه كند. اين در حالي بود كه وقتي ايران سياست مقابله به مثل محدود را در پيش گرفت، منجر به اعتراض كشورهاي منطقه و صدور قطعنامه سازمان ملل عليه جمهوري اسلامي ايران گرديد.

4 اردیبهشت:

آغاز عمليات كربلاي10 در منطقه ماووت در استان سليمانيه عراق (1366ش)

 عمليات كربلاي10 با رمز مبارك يا صاحب‌الزمان(عج) در منطقه‌اي به وسعت 350 كيلومتر مربع از چهارم ارديبهشت1366 به مدت10 روز با هدف تصرف و تأمين ارتفاعات مسلط بر شهر ماووت عراق در استان سليمانيه، پاسخ به شرارت‌هاي دشمن در خليج‌فارس و عكس‌العمل در برابر بمباران شيميايي مناطق غرب به ويژه كردنشين، در سه مرحله صورت گرفت. نتايج عمليات كربلاي10 عبارت بودند از: تلفات نيروي انساني دشمن: اسير210 نفر، كشته و زخمي2500 تا3000 نفر، انهدام ده‌ها دستگاه تانك و نفربر و چندين تيپ و گردان دشمن و نيز تصرف250 كيلومتر مربع از خاك دشمن. اين عمليات در حمايت از مردم مظلوم كردستان عراق كه تحت شديدترين فشارهاي رژيم بعث عراق قرار داشتند و در پي شهيد و مجروح شدن هزاران تن از آنها در اثر بمباران‌هاي پياپي شيميايي رژيم بعث، به انجام رسيد.

5 اردیبهشت:

ارسال اولين نامه رئيس جمهور عراق براي مسؤولان جمهوري اسلامي ايران پس از پايان جنگ (1369ش)

دو سال پس از پايان جنگ ايران و عراق، در حالي كه فضاي بين‌المللي به شدت عليه عراق شكل مي‌گرفت و تهديدهاي موجود و طمع رژيم بعث عراق به كويت احتمال وقوع درگيري مجدد در منطقه را افزايش داده بود، در پنجم ارديبهشت1369، نامه سربسته‌اي از رييس جمهور عراق و ياسر عرفات براي مقام معظم رهبري و رييس جمهور وقت، آيت الله هاشمي رفسنجاني ارسال شد. به منظور بررسي مضامين نامه و همچنين تهيه جواب و برخورد مناسب با اين موضوع، در هشتم ارديبهشت1369، جلسه‌اي با حضور مسؤولان عـالي نظام تشكيل گرديد. در اين نامه از مسؤولان عالي رتبه جمهوري اسلامي ايران خواسته شده بود تا ديدار و مذاكره‌اي مستقيم داشته باشند. بي‌اعتبار ساختن قطعنامه598 شوراي امنيت و حذف نقش دبيركل سازمان ملل متحد در جريان مذاكرات دو كشور و نيز چشمداشت عراق به كويت از انگيزه‌ها و اهداف اصلي ديكتاتور عراق از ارسال اين نامه بود. از پنجم ارديبهشت1369 تا27 مرداد آن سال جمعاً، شش نامه از عراق و چهار نامه از ايران ارسال شد كه در نهايت، اين روند با وقوع حادثه اشغال كويت توسط عراق پايان يافت.

6 اردیبهشت:

شهادت برادرپاسدار«محمد منتظرقائم» در صحراي طبس(1359ش)

پس از شكست حمله نظامي آمريكا به ايران در طبس و به جا گذاشتن چندفروند هلي‌كوپتر، برادر پاسدار، محمد منتظرقائم فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يزد، جهت بررسي اوضاع به ناحيه مورد نظر وارد شد تا اطلاعات موجود و فوق سري داخل صحنه را جمع‌آوري نمايد. از آن طرف، چون استكبار جهاني، نقشه‌هاي خود را نقش برآب مي‌ديد، تصميم گرفت تا باقي‌مانده هلي‌كوپترها منهدم گردند تا اسناد سري نيز از بين روند. بنابراين با هماهنگي بني‌صدر معزول و تني چند از مزدوران و خودفروختگاني كه در نيروي هوايي نفوذ كرده بودند، اين منطقه بمباران شد و پاسدار محمد منتظر قائم به فيض شهادت تائل آمد. از بين بردن اسناد و مدارك به جامانده كه به طور قطع حاوي اسناد و مدارك مربوط به ادامه طرح و برنامه‌هاي آمريكايي‌ها پس از انجام مرحله اول عمليات بود و همچنين شامل اسامي عوامل مزدور داخلي و جاسوساني‌مي‌شد كه مي‌بايست طي اين عمليات با آمريكايي‌ها همكاري كنند، خود واقعه‌اي مهم و قابل بررسي است.

شهادت حجه‌الاسلام‌والمسلمين«مهدي شاه‌آبادي» در جبهه جنوب (1363ش)

شهيد حجت‌الاسلام مهدي شاه‌آبادي در سال1309ش(1349ق) در قم به دنيا آمد و در4 سالگي به همراه خانـواده بـه تهـران رفت. پـدر ايشـان آيت‌الله‌العظمي محمدعلي شاه‌‌آبادي از مراجع وقت و استاد عرفان حضرت امام خميني(ره) بود. مهدي شاه‌آبادي از نوجواني به تحصيل علوم روي آورد و پس از رحلت پدر بزرگوار خود در سال1328ش، راهي قم شد و به تحصيل علوم ديني ادامه داد. در25 سالگي به درس خارج حضرات آيات: سيد حسين بروجردي، سيدمحمدرضاگلپايگاني، محمدعلي اراكي و حضرت امام خميني(ره) در قم راه يافت. وي پس از ارتحال آيت‌الله بروجردي در تثبيت مرجعيت حضرت امام تلاش وافري از خود نشان داد و بعد از تبعيد امام، مبارزات ضدرژيم خود را وسعت بخشيد. شهيد شاه‌آبادي در اين راه بارها دستگير و زنداني شد و تحت شكنجه‌هاي ساواك قرار گرفت. اين مجاهد نستوه، پس از پيروزي انقلاب در مسؤوليت كميته‌هاي شمال تهران خدمت كرد و در 1359 از طرف مردم تهران به مجلس شوراي  اسـلامي راه يـافت. اين چهـره خستـگي ناپذير، با آغاز جنگ، راهي عرصه‌هاي نبرد گرديد و بارها در صفوف ايثارگران اسلام جاي گرفت. شهيد شاه‌آبادي سرانجام در جريان بازديد از جزيره مجنون، در ششم ارديبهشت1363 بر اثر اصابت تركش خمپاره جان به جان آفرين تسليم كرد و به ديدار معبود شتافت.

صدور بيانيه سازمان ملل عليه كاربرد سلاح‌هاي شيميايي عراق برضد ايران  (1364ش)

بي‌توجهي محافل بين‌المللي در مورد نقض قوانين منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي، به دليل تمايلات موجود براي حمايت از رژيم عراق با هدف غلبه اين كشور بر ايران، وضعيت غيرقابل تحملي را به وجود آورد. در واقع تلفات ناشي از به كارگيري اين سلاح‌ها و تأثيرات رواني آن، قدرت دفاعي ايران را تحت تأثير قرار داده بود. عراق با دركي كه از اين مسأله داشت، در عمليات بدر، بيش از گذشته از سلاح‌هاي شيميايي استفاده كرد، به طوري كه تنها در طول مدت5 روز(از22تا27 اسفنـد63) بيش از سي مورد انواع سلاح‌هاي شيميايي را مورد استفاده قرارداد. ابعاد گسترده ناشي از استفاده عراق از سلاح‌هاي شيميايي، به تدريج توجه افكار عمومي را به خود معطوف كرد تا اين كه دبيركل وقت سازمان ملل متحد نيز پس از ديدار با نمايندگان ايران و عراق، استفاده از سلاح‌هاي شيميايي را محكوم نمود. در وضعيت جديد، سرانجام شوراي امنيت، طي بيانيه‌اي و با اجتناب از صدور قطعنامه، در ششم ارديبهشت1364 برابر با25 آوريل1985 كاربرد سلاح‌هاي شيميايي از سوي عراق را محكوم كرد.

7 اردیبهشت:

امضاي قرارداد كمك‌هاي تسليحاتي شوروي به رژيم عراق در جريان جنگ(1363ش)

 پس از تغيير اوضاع جنگ در نتيجه فتح خرمشهر و احتمال سقوط رژيم عراق، شوروي نيز همگام با ديگر كشورهاي غربي، با واگذاري تجهيزات مدرن جنگي به عراق، بر ميزان كمك‌هاي خود به اين كشور افزود. در اين راستا، در فروردين1363، يك هيئت بلند پايه از شوروي به بغداد اعزام شد و فروش چهار و نيم ميليارد دلار اسلحه شوروي به عراق را پيشنهاد كرد. اين بزرگ‌ترين پيشنهاد فروش سلاح بود كه تا آن زمان، شوروي‌ها به عراق مي‌دادند. هيئت شوروي كه از ميزان عصبانيت عراق به دليل از دست دادن جزاير مجنون در عمليات خيبـر مطـلع بود، به  عــراق اطــلاع داد كـه حـاضـر است ميگ‌هاي21و22، هلي‌كوپترهاي توپ‌دار و350 موشك اسكاد در اختيار رژيم بعث قرار دهد. سرانجام اين قرارداد و قرارداد وام دو ميليارد دلاري اتحاد جماهير شوروي به رژيم بعث عراق در هفتم ارديبهشت1363ش برابر با27 آوريل1984م بين طرفين در مسكو امضا شد و در جبهه‌هاي جنگ عليه رزمندگان اسلام به كار رفت. لازم به يادآوري است كه بعد از سقوط صدام حسين، در سال1382، مسأله بازپرداخت وام‌هاي اعطايي كشورهاي غربي و شرقي براي پيروزي در جنگ با ايران، به عنوان يكي از مهم‌ترين چالش‌هاي جدي منطقه و جهان مطرح شد.

 

8 اردیبهشت:

 

شهادت سروان خلبان «علي اكبر شيرودي» (1360 ش)

شهيد علي اكبر شيرودي از خلبانان ماهر و متعهد هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران بود. شهيد شيرودي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با مزدوران بيگانه و منافقين در غرب ايران مقابله كرد و در پاك‌سازي اين منطقه از عناصر آشوب‌گر وابسته به بيگانگان، نقش بسزايي داشت. با شـروع جنگ تحميـلي عـراق عليـه ايـران، سروان شيرودي به صف رزمندگان پيوست و بارها مواضع دشمن بعثي را در سخت‌ترين شرايط، هدف حملات هوايي قرار داد. شهيد شيرودي در يكي از اين عمليات‌ها، پس از انجام موفقيت‌آميز مأموريت خود، به آرزوي ديرينه‌اش يعني شهادت در راه خدا رسيد. او علاوه بر كارداني در زمينه‌هاي نظامي، فردي خود ساخته و با اخلاص بود.

 

10 اردیبهشت:

 

آغاز عمليات بزرگ بيت‌المقدس (1361ش)

بلافاصله بعد از پايان عمليات پيروزمندانه فتح‌المبين در فروردين1361، كار آماده‌سازي نيروها با قدرت و سرعت خارق‌العاده‌اي انجام گرفت و لشكرهاي سپاه و ارتش به مناطق عملياتي اعزام شدند. با اعزام‌هاي گسترده، مناطق عملياتي مملو از نيرو گرديد و دست فرماندهان اسلام براي انجام بزرگ‌ترين عمليات درون مرزي باز شد. پس از مشورت‌هاي فراوان، سرانجام عمليات به صورت گسترده غير كلاسيك پيش‌بيني گرديد و ابتكارات و تجارب و خلاقيت‌هاي رزمندگان اسلام، نقش واقعي خود را در اين عمليات باز يافتند. تا اينكه عمليات بزرگ بيت‌المقدس در تاريخ10/2/61 با رمز ياعلي‌ابن‌ابي‌طالب(ع) در جبهه‌هاي جنوب، جنوب اهواز و شمال خرمشهر در وسعتي در حدود5400 كيلومتر مربع و در سه مرحله آغاز شد و تا 4 خرداد61 به طول انجاميد كه مهمترين هدف آن آزاد‌سازي خرمشهر بود. با آغاز مرحله اول و آزاد شدن قسمتي از خاك ميهن اسلامي، آژانس‌هاي خبرپراكني به تكاپو افتادند تا با وارونه جلوه دادن حقيقت، پيروزي‌هاي ايران را خنثي و كم اثر جلوه دهند. در ادامه، با عبور بي‌نظير رزمندگان اسلام از محور كرخه و رسيدن به مرزهاي بين‌المللي از شمال منطقه درگيري و جهش بلند آنها از جاده اهواز- خرمشهر و استقرار در17 كيلومترينوار مرزي، شهر هويزه به محاصره سپاهيان اسلام درآمد. تلاش عراق براي حفظ هويزه ناكام ماند و پس از مقداري درگيري، نيروهاي پيروز اسلام وارد شهر هويزه گرديدند. در نهايت، خونين شهر پس از578 روز اسارت در سوم خرداد1361 آزاد شد و به آغوش ميهن اسلامي بازگشت. برخي از نتايج عمليات بزرگ بيت‌المقدس عبارتند از: تلفات نيروي انساني دشمن: اسير19000 نفر، كشته و زخمي16500 نفر؛ آزاد شدن5400 كيلومتر مربع از اراضي جمهوري اسلامي از جمله مراكز مهمي چون شهر خرمشهر، هويزه و پادگان حميد و تأمين امنيت180 كيلومتر از خط مرزي؛ تجهيزات و امكانات و دشمن نيز خسارات ذيل را متحمل شدند: تانك و نفربر:250 دستگاه انهدامي و105 دستگاه اغتنامي، هواپيما:40 فروند انهدامي، خودرو:200 دستگاه انهدامي و300 دستگاه اغتنامي، توپخانه:30 قبضه انهدامي و30 قبضه اغتنامي. عمليات فتح‌آفرين بيت‌المقدس سرانجام پس از25 روز نبرد فراموش نشدني و با پاك‌سازي دشمن از قسمت اعظم خاك جنوب و در نهايت با فتح خرمشهر به پايان رسيد و برگي زرين از دلاوري‌ها و رشادت‌هاي غيور مردان لشكر توحيد به تاريخ حماسه‌سازان افزود.

شهادت «محسن وزوايي» بنيانگذار لشكر10 سيدالشهداء(ع) (1361ش)

شهيد محسن وزوايي در سال1339ش در محله نظام‌آباد تهران به دنيا آمد. وي پس از اخذ ديپلم متوسطه در سال1355، در آزمون سراسري ورود به دانشگاه، رتبه اول شيمي را به دست آورد. او در دانشگاه به فعاليت‌هاي سياسي پرداخت و در تظاهرات ضد رژيم حضوري فعال داشت. شهيد وزوايي از اولين دانشجويان پيرو خط امام بود كه در جريان راهپيمايي عليه سايت‌هاي مداخله‌گرانه آمريكا در ايران، به لانه جاسوسي آمـريكا يـورش بدند و اينـگـونه بود كه او نيز از جمله علمداران گمنام انقلاب دوم گرديد. وي پس از اين ماجرا مسؤوليت سخنگويي دانشجويان مسلمان پيرو خط امام را در مصاحبه‌هاي گوناگون بر عهده گرفت. با آغاز جنگ تحميلي، شهيد وزوايي راهي جبهه‌هاي غرب شد و در متوقف كردن ماشين جنگي دشمن و آزادسازي مناطق اشغالي نقشي مهم ايفا كرد و خود نيز به شدت مجروح شد. وي با اراده‌اي پولادين بار ديگر راهي جبهه‌هاي جنگ گرديد و در حالي كه فرماندهي تيپ10 سيدالشهدا را بر عهده داشت، خود را براي عمليات آزادسازي خرمشهر آماده كرد. سرانجام اين سردار رشيد اسلام در نبردي بي‌امان با قواي بعثي در نزديكي خرمشهر به آرزوي ديرينه خود رسيد و شهادت را در آغوش كشيد. پيكر مطهر اين سردار رشيد اسلام، پس از تشييع توسط امت حزب‌الله و شهيدپرور، در بهشت زهراي تهران به خاك سپرده شد.

 

12 اردیبهشت:

 

آغاز عمليات بزرگ فتح‌المبين، در منطقه دزفول (1361)

 

14 اردیبهشت:

 

سرنگوني هواپيماي حامل «بن يحيي» وزير امور خارجه الجزاير توسط عراق(1360 ش)

پس از پايان سفر رسمي بن يحيي وزير امور خارجه الجزاير به ايران، هنگامي كه هواپيماي حامل وي در حال برگشت به اين كشور بود، مورد حمله هواپيماهاي جنگنده عراقي قرار گرفت و با سرنگوني آن، تمامي مسافران هواپيما كشته شدند. در پي اين حادثه نماينده ويژه رييس جمهور اسلامي ايران و چندين هيئت براي بررسي چگونگي حادثه به محل اعزام شدند. مسؤولان ايراني اعلام كردند كه بر اساس اسناد به دست آمده، هواپيماهاي عراقي در تعقيب هواپيماي الجزايري بودند. به همين مناسبت از سوي دولت، سه روز عزاي عمومي اعلام شد. چند روز بعد، پيكر كشته‌شدگان حادثه با حضور هيئت اعزامي از طرف رييس جمهور الجزاير، از مقابل مجلـس شـوراي اسـلامي در تهـران تشييع شد و سپس به آن كشور منتقل گرديدند. همچنين از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران، وزير امور خارجه وقت، در رأس هيئتي براي شركت در مراسم تشييع وزير امور خارجه الجزاير و ابلاغ پيام همدردي دولت و ملت ايران، راهي الجزاير شد. چند روز بعد، هيئتي از الجزاير براي بررسي حادثه سقوط هواپيما وارد تهران گرديد و پس از به نتيجه رسيدن تحقيقات مربوطه، رييس جمهور، رييس مجلس نخست وزير و مسؤولان دفتر سياسي جبهه آزادي بخش الجزاير به صورت رسمي از جمهوري اسلامي ايران تشكر كردند. حمله هواپيماهاي عراقي به هواپيماي حامل وزير امور خارجه الجزاير، باعث لكه‌دار شدن چهره عراق نزد جهانيان، به ويژه دولت‌هاي عرب منطقه گرديد.

 

17 اردیبهشت:

 

بمباران زندان «دوله‌تو» توسط رژيم بعثي عراق(1360ش)

پس از آشوب‌هاي منطقه‌اي در كردستان و اعزام نيروهاي نظامي براي آرام ساختن استان كردستان، گروهك منحله دمكرات، تعدادي از اين نيروهاي فداكار را اسير و زنداني مي‌سازد. گروهك دموكرات كه از نگهداري، مواظبت و تأمين اين زندان مخوف به تنگ آمده بود، دست به دامان رژيم بعثي شد و جنايتكاران آن رژيم نيز در اين روز با برنامه‌اي حساب شده به بمباران اين زندان پرداخته و عده‌اي از دلاوران ميهن اسلامي را كه دراسارت حزب دموكرات‌بودند، به خاك و خون كشيدند.

 

18 اردیبهشت:

 

آزادي پادگان حميد از اشغال نيروهاي عراقي در عمليات  بيت‌المقدس(1361 ش)

در حالي كه مرحله دوم از عمليات بزرگ بيت‌المقدس در تاريخ16 ارديبهشت61، با رمز ياعلي‌بن‌ابي‌طالب آغاز شده بود، رزمندگان اسلام با هجومي گسترده، خود را به مواضع د شمن رسانده و موفق شدند كليه خطوط را در دست بگيرند. در اين حال نيروهاي از جان گذشته اسلام، با در هم كوبيدن قواي عراقي، لحظه به لحظه به تصرفات خود افزودند و دژهاي به ظاهر تسخيرناپذير دشمن را يكي پس از ديگري به تصرف خود در آوردند. در اين ميان، پادگان حميد كه در مرحله اول عمليات، در يك قدمي آزادي قرار گرفته بود، پس از ماه‌ها اشغال، با فرار بعثيان به طور كامل به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و پيروزي ديگري نصيب ايران نمود.

آزادسازي هويزه از دست مزدوران رژيم بعث عراق(1361ش)

در جـــريـان عمـلـيـات بـزرگ بيت‌المقدس، رزمندگان اسلام با نزديك شدن به مرزهاي بين‌المللي و استقرار در17 كيلومتري نوار مرزي، شهر هويزه را كه از ماه‌هاي آغازين جنگ، در اشغال نيروهاي بعث بود، به محاصره خود در آوردند. علي‌رغم مقاومت فراوان دشمن، زماني كه حلقه محاصره هويزه تنگ‌تر شد، نيروهاي عراقي خود را در مهلكه‌اي دشوار يافته، اقدام به فرار و عقب‌نشيني كردند. در اين حال رزمندگان سرافراز  اسلام قدم به شهر ويران شده هويزه گذاشتند و به تعقيب دشمن بعثي پرداختند. با انتشار خبر فتح هويزه، سران بعث همچون دفعات قبل، فرار از هويزه را جزو پيروزي‌هاي خود به حساب آورده و آن را عقب‌نشيني تاكتيكي عنوان كردند.

19 اردیبهشت:

صدور قطعنامه612 شوراي امنيت در مورد كاربرد سلاح‌هاي شيميايي در جنگ (1367ش)

با شكايت ايران عليه عراق مبني بر بمباران شيميايي عراق عليه مردم بي‌گناه كشورمان، كارشناسان سازمان ملل پس از بازديد از مناطق دو طرف، گزارش خود را مبني بر استفاده از سلاح‌هاي شيميايي عليه نظاميان و غير نظاميان ايراني و همچنين نظاميان عراقي به دبيركل تسليم كرد. دبيركل، اين گزارش را به ضميمه نامه‌اي، به شوراي امنيت تقديم نمود كه در نتيجه، قطعنامه612 صادر شد. در اين قطعنامه بدون آن‌كه از كشوري خاص به عنوان استفاده كننده سلاح‌هاي شيميايي ياد شود، كاربرد اين سلاح‌ها درخواست شد كه با رعايت تعهدات بي‌طرفي، از صدور عوامل شيميايي به طرف‌هاي مخاصمه خودداري كنند.

22 اردیبهشت:

انفجار بمب در خيابان ناصرخسرو تهران و شهادت عابرين بي‌پناه توسط منافقين (1364ش)

در ادامه بمب‌گذاري توسط منافقين و گروهك‌هاي ضدانقلاب به منظور تضعيف نظام اسلامي و ناامن جلوه دادن جامعه، گروهك منافقين اين بار در خيابان ناصرخسرو تهران كه محلي پر تردد در مركز شهر بود، اقدام به عمل جنايتكارانه بمب‌گذاري نمودند. اين بمب كه از نوع زماني و با قدرت تخريبي پنجاه پوند تي.ان.تي بود، باعث ويراني و آتش‌سوزي يك ساختمان دو طبقه و يك كارگاه توليدي پوشاك گرديد. در اين حادثه9 نفر از هموطنان بي‌گناه به شهادت رسيدند و45 نفر ديگر مجروح شدند. هم‌چنين15 دستگاه اتومبيل در آتش سوخت و به25 مغازه آسيب وارد آمد. اين عمليات جنايتكارانه، سرآغازي بر روند گسترش بمب‌گذاري‌ها در سال1364 بود كه با قصد ايجاد رعب در مردم و مسؤولان و ناامني جامعه صورت مي‌گرفت. گروهك منافقين علي‌رغم سردادن شعارهاي پوچ نجات خلق و آزادي‌بخشي به ملت ايران، مرتكب چنين جنايات هولناكي مي‌شدند و اين اعمال، دروغ بودن اهداف آنان را بيش از بيش به همگان اثبات نمود.

25 اردیبهشت:

صدور بيانيه شواري امنيت در محكوميت كاربرد سلاح‌هاي شيميايي عراق(1366 ش)

به دنبال عمليات پي در پي قواي جمهوري اسلامي ايران در جبهه‌هاي غرب و جنوب در فروردين1366ش، عراق، بار ديگر سلاح‌هاي شيميايي را در مقياس وسيع به خدمت گرفت. در اين حال ايران از دبيركل سازمان ملل درخواست اعزام هيئت كارشناسي بررسي كاربرد سلاح‌هاي شيميايي را نمود. و عراق نيز براي آن‌كه از ايران عقب نماند با ادعاي كاربرد سلاح‌هاي شيميايي از طرف ايران، درخواست مشابهي را عنوان كرد. هيئت كارشناسان از سوم تا چهاردهم ارديبهشت آن سال از دو كشور بازديد به عمل آورد و به كارگيري سلاح‌هاي شيميايي از جانب عراق را در سطحي گسترده، اعلام نمود. در نتيجه، دبيركل سازمان ملل، گزارش هيئت را تقديم شوراي امنيت كرد و آن شورا در رسيدگي به گزارش هيئت و نامه دبيركل، در 25 ارديبهشت1366 برابر با 14مي1987 بيانيه‌اي صادر و اعلام كرد كه غير نظاميان در ايران، بر اثر سلاح‌هاي شيميايي مجروح شده‌اند. شورا در آخر بيانيه، بدون ذكر نام از كشور عراق، كاربرد تسليحات شيميايي ر به شدت محكوم نمود. اين بيانيه با آن‌كه متناسب با اهميت فاجعه نبـود، ليكن عكس‌العمل جهاني قـوي و مناسبي را به نفع جمهوري اسلامي ايران بر‌انگيخت و كشورها و سازمان‌هاي بسياري، عراق را به خاطر كاربردمجدد‌سلاح‌هاي‌شيميايي‌محكوم‌كردند2- در ادامه حمايت‌هاي آمريكا از رژيم متجاوز بعث عراق در حمله به ايران، سازمان جاسوسي آمريكا، سيا، اطلاعات محرمانه ايران را كه از طريق ماهواره‌هاي جاسوسي به‌دست آورده بود، در اختيار عراق قرار مي‌داد. مقامات جاسوسي آمريكا در ديدارهاي خود با مسؤولان عراقي، آنان را تحريك مي‌كردند كه از برتري نيروي هوايي خود بيشتر استفاده نمايند و هدف‌هاي اقتصادي ايران را كه عموماً شامل تأسيسات نفتي و برق مي‌شد، زيادتر و دقيق‌تر بمباران كرده و آن‌ها را از بين ببرند، چراكه برآورد سيا نشان مي‌داد كه تعداد هواپيماها، تانك‌ها و موشك‌هاي عراق، چهار برابر ايران است. در نهايت بر اثر تحريك آمريكا، حمله هواپيماهاي پيشرفته سوپراتاندارد فرانسوي عراق به جزيره مهم و نفتي خارك در25 ارديبهشت1367 موجب وارد آمدن خسارات سنگين گرديد و قدرت صدور نفت آن جزيره را از90 درصد كل صادرات نفتي ايران به كمتر از50 درصد تقليل داد.

حمله هماهنگ آمريكا و عراق به ترمينال نفتي خارك (1367ش)

27 اردیبهشت:

پايان استراتژي دفاع متحرك عراق در جريان جنگ تحميلي (1365ش)

پس از شكست‌هاي پي‌در‌پي نيروهاي عراق از رزمندگان اسلام در جريان جنگ تحميلي و از دست دادن مناطق استراتژيك جنگ، عراقي‌ها تصميم گرفتند كه استراتژي موسوم به دفاع متحرك را در پيش گيرند. بر اساس اين استراتژي، موقعيت دفاعي فعلي دشمن به حالت تهاجمي تبديل شد و دشمن تلاش كرد با كسب پيروزي در عرصه جنگ، قدرت نظامي خود را بار ديگر به نمايش بگذارد. دشمن در اين راستا، به تهاجمات متعددي در نقاط مختلف جبهه دست زد و مناطـقي را به تصـرف خـود درآورد. اما اين روند كه از نيمه اسفند1364 آغاز شده بود با شروع عمليات حماسه‌آفرين كربلاي يك، با شكست روبرو گرديد و استراتژي دفـاع متحرك عراق نيز پس از هفتاد روز، با ناكامي كنار گذاشته شد.

حمله هواپيماهاي عراق به ناو آمريكايي استارك (1366ش)

در جريان جنگ تحميلي عراق عليه ايران، هواپيماهاي جنگنده عراقي به ناو آمريكايي استارك در خليج‌فارس حمله كرده و 37 نظامي آمريكا را كشتند و تعدادي را مجروح نمودند. اين حادثه همزمان با آغاز افزايش حضور نيروهاي نظامي آمريكا در خليج‌فارس به بهانه حفظ امنيت نفتكش‌ها صورت گرفت. رژيم عراق بلافاصله پس از حمله به ناو استارك، ضمن غير عمدي خواندن اين حمله، از واشنگتن عذرخواهي نمود و آمادگي خود را براي پرداخت غرامت به اين دولت اعام كرد. آمريكا نيز با آن‌كه همواره حساسيت زيادي در مورد تهاجم به نظاميان و كشتي‌هاي جنگي خود نشان مي‌دهد، به راحتي از كنار اين حادثه گذشت، چراكه آمريكا، پشتيبان عراق در جنگ اين كشور عليه ايران بود. با اين حال برخي معتقدند، حمله عراق به ناو اسـتارك، سـناريوي مشـترك واشـينگتن و بغداد براي ناامن جلوه دادن منطقه خليج‌فارس و حضور بيشتر ناوهاي آمريكايي در اين منطقه بوده است.

آغاز عمليات بيت‌المقدس6 در استان ماووت عراق توسط سپاه (1367ش)

عمليات متوسط بيت‌المقدس6 ، در جبهه شمال و منطقه عمومي ماووت در استان سليمانيه عراق از تاريخ27 ارديبهشت1367 و با رمز مبارك يا اميرالمؤمنين(ع)، در پاسخ به شرارت‌هاي دشمن در خليج‌فارس و روستاهاي مرزي كشور و با هدف خارج كردن نيروهاي خودي از تيررس دشمن در دو مرحله به اجرا گذاشته شد و به نتايج زير انجاميد: تلفات نيروي انساني دشمن:400 نفر اسير،200 نفر كشته و زخمي؛ فتح ارتفاعات مهم شيخ محمد آسوس و استروگ در منطقه كردستان عراق توسط رزمندگان اسلام به همراه انهدام مقداري از تجهيزات دشمن. با اتمام مرحله دوم عمليات و به دست آمدن اهداف از پيش تعيين شده، دشمن در اوج استيصال، به سلاح‌هاي شيميايي متوسل شد كه با عكس‌العمل پدافند خنثي گرديد و رزمندگان اسلام به تثبيت مواضع جديد پرداختند.

28 اردیبهشت:

سقوط منطقه مهران توسط رژيم بعث عراق در جريان جنگ تحميلي  (1324ش)

پس از عمليات والفجر8 و9 و انهدام وسيع ارتش عراق، نيروهاي حزب بعث عراق آتش سنگيني را براي تصرف شهر فكه تدارك ديدند كه با عكس‌العمل شايسته نيروهاي هوايي و يگان‌هاي زميني ارتش اسلام دفع شد. در حالي كه نبرد فكه به شدت ادامه داشت، در تاريخ28 ارديبهشت1365، ارتش عراق تهاجمي بسـيار سنگين را به شهـر مهـران آغاز كـرد و با شكستن خطـوط دفاعي ايران، در نهايت اين شهر را با200 كيلومتر مربع از اراضي اطراف آن، به تصرف خود درآورد. در بحبوحه نبرد مهران وفكه، جبهه جديدي در منطقه حاج عمران توسط دشمن گشوده شد و دشمن تلاش كرد تا پيروزي مهران را تكرار كند كه اين حمله با مقاومت بي‌نظير رزمندگان اسلام مواجه شده و دشمن، شكست خورد.

31 اردیبهشت:

آغاز عمليات حضرت مهدي(عج) توسط رزمندگان اسلام(1360ش)

عمليات حضرت مهدي(عج) به منظور تصرف تپه الله اكبر با همكاري مشترك ارتش و سپاه و با فرماندهي شهيد سرلشكر فلاحي و دكتر چمران انجام شد. در اين عمليات شش روزه علاوه بر كشته و زخمي و اسارت صدها نفر از نيروهاي دشمن بعثي، تعداد زيادي سلاح سبك و سنگين منهدم و نيز به غنيمت گرفته شدند. پس از اين عمليات، شهر سوسنگرد از تيررس سلاح‌هاي سنگين دشمن خارج شد. عمليات حضرت مهدي(عج) پس از گذشت تقريباً هشت ماه از آغاز جنگ، فتح بابي براي رزمندگان اسلام گرديد و سد دفاعي دشمن را كه روز به روز مستحكم‌تر مي‌شد، شكست.

عمليات محدود در محور شوش توسط سپاه(1360ش)

همزمان با انجام دو عمليات حضرت مهدي(عج) و امام علـي(ع) در تاريخ31 ارديبهشت1360، سومين عمليات محدود و غير كلاسيك در جبهه شوش توسط رزمندگان اسلام انجام كه علاوه بر چند كيلومتر پيشروي، مجموعاً در سه عمليات ياد شده، اين نتايج حاصل شد. تلفات انساني دشمن شامل،700 كشته و زخمي و نزديك به850 اسير، هم‌چنين انهدام بيش از70 دستگاه تانك و نفربر و به غنيمت گرفتن20 دستگاه تانك و نفربر ديگر. گرچه عملياتي از اين نوع، در جبهه‌هاي مختلف بنا به مقتضيات و امكانات نيروهاي اسلام انجام مي‌شد و رعب و وحشت بر قلب دشمن انداخته و آرامش را از آن‌ها سلب مي‌نمود، اما فرماندها بعثي، اين نوع تحركات را جدي نگرفته و ادعا مي‌كردند كه ايران هرگز قادر نخواهد بود عملياتي قاطع و سرنوشت سازدرمقابل‌ارتش‌عراق‌انجام‌دهد.