به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

1 اسفند:

عمليات كوچك امام علي(ع)، در تنگه چزابه، به طور مشترك (1360ش)

شهادت حجت‌الاسلام شيخ «فضل‌الله‌محلاتي» در حمله جنگنده عراقي به هواپيماي حامل ايشان (1364ش)

حجت‌الاسلام شيخ فضل‌الله محلاتي در سال1309ش در محلات به دنيا آمد. پس از تحصيلات مقدماتي، از محضر استاداني همچون آيات عظام: محمدتقي خوانساري، علامه طباطبايي و امام خميني كسب فيض كرد. حجت‌الاسلام محلاتي از سال1326 فعاليت‌هاي سياسي و مبارزاتي خود را بر ضد رژيم شاه آغاز كرد و پس از كودتاي28 مرداد1332 دستگير و تبعيد شد. وي با آغاز نهضت اسلامي، فعاليت‌هاي خود را افزايش داد و تا پيروزي انقلاب در اين مسير ثابت قدم بود. پس از پيروزي انقلاب به نمايندگي از مردم محلات و دليجان به اولين دوره مجلس شوراي اسلامي راه يافت و در همان زمان به عنوان نماينده امام در سپاه پاسداران منصوب گرديد. وي سرانجام در اول اسفند1364، در حالي كه به همراه جمعي از فرماندهان نظامي جنگ، مسـؤولان كشـوري و نيــز تعـدادي از نمايندگان مجلس از تهران عازم اهواز بود، هواپيماي حامل آنها مورد تهاجم دو جنگنده عراقي قرار گرفت و در نزديكي اهواز سقوط كرد. پيكر پاك شهيد محلاتي پس از تشييعي باشكوه در حرم حضرت معصومه به خاك سپرده شد.

روز روحانيت و دفاع مقدس

در اول اسفند1364، حجت‌الاسلام محلاتي نماينده امام در سپاه، به همراه8 تن از نمايندگان مجلس و مسؤولين ديگر عازم جبهه‌هاي جنگ بودند كه هواپيماي حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقي قرار گرفت و در نزديكي اهواز سقوط كرد و كليه سرنشينان آن كه نزديك به50 نفر بودند به شهادت رسيدند. از آنجا كه اين گروه عازم جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل بودند و در جمع آنان، تعداد زيادي از علما و روحانيان مبارز به درجه رفيع شهادت نائل آمدند، اين روز به روز روحانيت و دفاع مقدس نامگذاري گرديد تا همه ساله از مجاهدت اين پاسداران اسلام و انقلاب، قدرداني شود.

2 اسفند:

عمليات كوچك والفجر 6

عمليات والفجر6 در دوم اسفند1362 با رمز مقدس يازهرا(س) در منطقه عملياتي چزابه با هدف انهدام نيروهاي دشمن و گمراه كردن آنها از عمليات آتي، انجام گرفت. قواي اسلام با عبور از رودخانه چيلات و دهلران، دو ارتفاع مهم مشرف به مناطق مسكوني عراق را آزاد كرده و بزرگراه العماره- بغداد را در تيررس خود گرفتند. در اين حـال، دشـمن بعثـي بـراي بازپس‌گيـري مناطق از كف‌داده، اقدام به پاتك نمود كه با چند ضد پاتك از سـوي قـواي اسـلام.

3 اسفند:

شهادت سردار «حميدباكري» قائم مقام لشكر31 عاشورا در جزيره مجنون (1362ش)

آغاز عمليات بزرگ خيبر در منطقه هورالهويزه و شمال بصره (1362ش)

عمليات بزرگ خيبر با رمز يارسول‌الله در جبهه جنوب، هورالهويزه و شمال بصره در وسعت تقريبي200 كيلومتر مربع با هدف تصرف و تأمين جزاير مجنون و بخشي از هورالهويزه از سوم اسفند62 آغاز شد و تا بيست و دوم اسفند به طول انجاميد. در اين عمليات، رزمندگان اسلام در ابتدا با ورود به جزاير مجنون، از اصل غافل‌گيري و سرعت بهره گرفته و تعدادي از يگان‌هاي مستقر در جزيره را به هلاكت رساندند. در ادامه با فشار بي‌امان سپاه توحيد، دشمن بعثي كيلومترها به عقب رانده شد و نيروهاي اسلام با يك حركت حماسي و باور نكردني براي دشمن، رودخانه دجله را پشت سر گذاشتند. در روزهاي بعد، رزمندگان اسلام در حالي كه دشمن به شدت از گلوله شيميايي استفاده مي‌كرد، با وارد ساختن ضربات سنگين، موفق به پيشروي شده و بعثيان را به عقب راندند. با گذشت دو هفته از شروع عمليات،  رزمندگان اسـلام موفق شدند تا موقعيت مناطق آزاد شده، از جمله جزاير مجنون را تثبيت كنند و ابتكار عمل را به دست گيرند. اين عمليات سرانجام پس از19 روز نبرد سنگين با نتايج زير پايان يافت: تلفات نيروي انساني دشمن:1140 نفر اسير و15000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: به تصرف درآمدن منطقه‌اي به وسعت بيش از1180 كيلومتر مربع، از جمله جزاير مجنون؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:330 دستگاه انهدامي،42 دستگاه اغتنامي، هواپيما:6 فروند انهدامي، دستگاه مهندسي:60 دستگاه اغتنامي، خودرو:200 دستگاه انهدامي. عمليات بزرگ خيبر با دستاوردهاي ارزشمند، از جمله عمليات‌هاي موفق رزمندگان اسلام محسوب مي‌شود، به نحوي كه عراق را مجبور به استفاده گسترده از سلاح‌هاي ممنوعه شيميايي كرد. با تصرف جزيره مجنون، يكي از حوزه‌هاي مهم نفتي در اختيار رزمندگان اسلام قرار گرفت و دشمن را در باز پس‌گيري آن ناكام گذاشت.

5 اسفند:

آغاز عمليات متوسط والفجر9 در استان سليمانيه توسط سپاه(1364ش)

در حالي كه عمليات بزرگ و پيروزمند والفجر8 در شبه جزيره فاو ادامه داشت، عمليات والفجر9 در تاريخ پنجم اسفندماه1364ش با رمز ياالله در جبهه شمالي چوارتا در منطقه‌اي به وسعت200 كيلومتر مربع در استان سليمانية عراق آغاز شد و تا نهم اسفند به طول انجاميد. هدف اين عمليات آزادسازي ارتفاعات مهم اين منطقه و پراكنده كردن نيروهاي عراقي از جبهه‌هاي جنوبي بود. نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سرماي شديد ارتفاعات منطقه، اين عمليات دشوار نظامي را با موفقيت به انجام رساندند. نتايج عمليات متوسط والفجر9: تلفات نيروي انساني دشمن:250 نفر اسير و2500 نفر كشته و زخمي، ساير نتايج: انهدام نيروي دشمن و تصرف بخشي از خاك دشمن و ارتفاعات مهم منطقه. جمهوري اسلامي ايران با اجراي عمليات والفجر9، علاوه بر آزادسازي ارتفاعات مهم منطقه و تجزيه و پراكنده كردن نيروهاي عراقي، آمادگي خود را براي ادامه مقاومت در برابر دشمن متجاوز به تمام دنيا اعلام نمود و قدرت خود را بار ديگر تثبيت كرد.

صدور قطعنامه582 شوراي امنيت سازمان ملل درباره جنگ عراق با ايران (1364ش)

دو روز پـس از تصـرف منـطـقـه استراتژيك فاو در جريان عمليات بزرگ والفجر8 به درخواست عراق و هفت كشور اتحاديه عرب، جلسه شوراي امنيت تشكيل شد و شورا در جلسه پنجم اسفند1364، قطعنامه582 را تصويب كرد. در اين قطعنامه با يادآوري شش سال درگيري شورا با مسأله و با ابراز نگراني نسبت به طولاني شدن درگيري و تعهد اعضاي سازمان ملل به حل و فصل صلح‌آميز اختلافات و يادآوري تعهد اعضا به خودداري از كاربرد گازهاي خفه كننده و مسموم در جنگ‌ها و تأكيد بر غير قابل قبول بودن كسب اراضي از راه زور، از اقدامات اوليه‌اي كه سبب بروز و ادامه منازعه شده، ابراز تأسف گرديده است. در اين قطعنامه همچنين از تشديد حملات به مناطق غيرنظامي، حمله به كشتي‌هاي بي‌طرف و استفاده از سلاح‌هاي شيميايي اظهار تأسف شده و خواهان آتش‌بس گرديده است. واضح است كه صدور قطعنامه582 تنها در نتيجه تصرف فاو بوده و بررسي علل جنگ و معرفي  متجـاوز، به صـورت مبهم و سـربسـته مطرح گرديد. جمهوري اسلامي ايران در پي صدور اين قطعنامه اعلام داشت آن قسمت از قطعنامه كه به كل جنگ و خاتمه خصومت‌ها مربوط مي‌شود، ناقص، بي‌اعتبار و غيرقابل اجراست و عراق نيز اعلام كرد اگر ايران اين قطعنامه را رسماً و بدون شرط بپذيرد، عراق نيز آن را اجرا خواهد كرد. به اين تربيب اين قطعنامه نيز به سرنوشت مشابه قطعنامه‌هاي قبلي دچار شد.

عمليات كوچك ظفر6 در استان كركوك عراق توسط سپاه(1366ش)

عمليات ظفر6، در5 اسفند1366 در استان كركوك عراق، با هدف آزادسازي ارتفاعات منطقه، در سه محور انجام گرفت. قواي اسلام در اين عمليات با تسلط بر جاده‌هاي منطقه، ضمن عكس‌العمل به موقع و شايسته در برابر پاتك دشمن، شكست سنگيني را به مزدوران بعثي تحميل كردند. در اين عمليات علاوه بر آزادسازي برخي ارتفاعات منطقه و انهدام پايگاه‌هاي دشمن، تعدادي ادوات زرهي دشمن منهدم شده، تعداد ديگري به غنيمت سپاه اسلام درآمد.

6 اسفند:

بمباران كوهدشت، سقز، پل دختر و مهاباد توسط هواپيماهاي عراق (1362ش)

همزمان با پيروزي‌هاي رزمندگان اسلام در عمليات غرورآفرين خيبر و شكست ارتش عراق در منطقه جزاير مجنون، رژيم بعثي عراق مبادرت به موشك‌باران و بمباران مناطق مسكوني شهرهاي مختلف ايران نمود. در اين ميان شهـرهـاي خـرم‌آبـاد و بروجـرد هدف اصابت چهار موشك قرار گرفت و شهرهاي كوهدشت، سقز، پل دختر و مهاباد نيز توسط هواپيماهاي عراقي بمباران شد. در اثر اين بمباران وحشيانه اين شهرها، حدود پنجاه نفر از هموطنان به شهادت رسيده و بيش از چهارصد نفر ديگر زخمي شدند.

8 اسفند:

بمباران‌شيميايي‌‌جبهه‌ها‌ توسط‌ رژيم ‌بعث‌ عراق ‌در ‌جريان ‌جنگ‌ تحميلي (1366)

رژيم بعث عراق در طول هشت سال دفاع مقدس، هرگاه كه شكست سختي از رزمندگان اسلام متحمل مي‌شد، علاوه بر موشك‌باران و بمباران مناطق مسكوني و غيرنظامي، برخلاف تمام موازين بين‌المللي، به طور وسيعي از بمب‌هاي شيميايي در جبهه‌ها استفاده مي‌كرد كه منجر به سوختگي، مسموميت و ضايعات چشمي و ريوي در رزمندگان اسلام در جبهه و اهالي روستاها مي‌گرديد. در اين راستا، در تاريخ هشتم اسفند1362ش، پس از شناسايي منطقه عملياتي خيبر در هورالهويزه و جزاير مجنون، اين محور مورد حمله شيميايي مزدوران بعثي عراق واقع شد و آثار آلودگي بر روي تجهيزات و وسايل نمايان گرديد. اين حملات شيميايي وسيع، علاوه بر اثرات سوء بر انسان، عواقب مخرب وسيعي در محيط زيست نيز بر جاي گذاشت.

شهادت «حسين خرازي» فرمانده لشكر14 امام حسين(ع) در جريان دفاع مقدس (1366ش)

سردار رشيد سپاه اسلام شهيد حسين خرازي در سال1336ش در اصفهان به دنيا آمد. وي پس از اتمام دوران دبيرستان، در سال1355ش به خدمت سربازي اعزام شد و با فرمان امام خميني مبني بر فرار سربازان از پادگان‌ها به سيل خروشان مردم پيوست. شهيد خرازي در ابتداي پيروزي انقلاب، با عضويت در كميته دفاع شهري اصفهان به حراست از جاده‌هاي حساس شهر مشغول بود. سپس يك سال پس از انقلاب، همزمان با توطئه گروهك‌هاي ضد انقلاب در گنبد و تركمن صحرا، به آن منطقه اعزام شد و به فرماندهي نيروها در يكي از محورهاي منطقه پرداخت و سپس چندين ماه در منطقه كردستان در راه دفاع از كيان اسلامي جانفشاني نمود. شهيد حسين خرازي، همزمان با آغاز جنگ و سقوط خرمشهر، به خوزستان اعزام شد و در منطقه خط شير، فرماندهي نيروهاي بسيج در مقابله با قواي متجاوز بعث را برعهده گرفت. عمليات‌هاي فرمانده كل قوا، ثامن‌الائمه، فتح‌المبين، بيت‌المقدس، خيبر، بدر، والفجر8 و كربلاي4 و5، صحنه‌هاي فراواني از رشادت‌ها، ابتكار، خلاقيت و حسن فرماندهي اين سردار رشيد اسلام بود، ضمن آنكه وي در عمليات خيبر در اسفند1362 نيز، دست راست خود را در راه خدا تقديم كرد. سرانجام شهيد حسين خرازي اين سردار رشيد سپاه اسلام در جريان عمليات بزرگ و غرورآفرين كربلاي5 در حالي كه فرماندهي لشكر14 امام حسين(ع) را برعهده داشت، در8 اسفند1365 به فيض عظماي شهادت نائل آمد و اين عمليات، آخرين وداع با جهان مادي و آغاز حيات ابدي او را رقم زد. پيكر مطهر اين شهيد والامقام پس از تشييعي باشكوه، در گلستان شهداي اصفهان(تخت فولاد) به خاك سپرده شد.

صدور بيانيه شوراي امنيت درباره مذاكرات ايران و عراق براي اجراي قطعنامه598 (1368ش)

در تاريخ هشتم اسفند1368ش (27فوريه1990م) شوراي امنيت بيانيه‌اي در خصوص مذاكرات ايران و عراق براي اجراي قطعنامه598 صادر كرد. پيش نويس اوليه، حـاوي نكـاتي مغايـر منافع جمهوري اسلامي ايران بود كه آمريكا و شوروي از جمله سردمداران درج نكات مذكور بودند. پس از تلاش‌هاي ديپلماتيك بسيار از قبيل ارسال پيام و ملاقات‌هاي متعدد، سرانجام جمهوري اسلامي ايران موفق به تعديل در لحن بيانيه شد. در اين بيانيه با اشاره به گذشت18 ماهه از آتش‌بس بين ايران و عراق، اجراي كامل بندهاي قطعنامه598 خواسته شد و از تلاش‌هاي دبيركل به منظور برگزاري گفت‌و‌گوهاي مستقيم بين دو طرف با يك ساختار مناسب تحت نظارت وي حمايت گرديده است.

10 اسفند:

آغاز به كار رسمي كميته حسن نيت در اوايل جنگ تحميلي (1359ش)

براساس پيشنهاد وزراي امور خارجه سازمان كنفرانس اسلامي و موافقت اجلاس سران، كميته حسن نيت با هدف پايان دادن به جنگ عراق و ايران از طرق صلح‌آميز به وجود آمد. اين كميته كه بعدها نام خود را به كميته صلح‌ تغيير داد و از رؤساي جمهوري برخي كشورهاي اسلامي تشكيل شده بود، با انجام سفرهايي به تهران و بغداد، آخرين نظريات دو كشور متخاصم را دريافت مي‌كرد و پس از جمع‌بندي اين نظريات، نشست‌هايي را ترتيب مي‌داد. در نهايت تصميمات اين كميته در چارچوب قطعنامه و يا بيانيه صادر و اعلام مي‌شد. اولين سفر كميته حسن نيت به تهران و بغداد در تاريخ10 اسفند1359 صورت گرفت و پس از پايان اين سفر، اولين طرح خود را ارائه نمـود كـه در آن به احتـرام كـامـل بـه تمـاميت ارضي، عدم تصرف اراضي با اعمال زور، همچنين آتش‌بس ميان ايران و عراق و نيز عقب‌نشيني و چگونگي استفاده طرفين از آبراه شط‌العرب اشاده شده بود. در اين طرح، همچنين پيش‌بيني شده بود كه ناظران نظامي سازمان كنفرانس اسلامي بر آتش‌بس و عقب‌نشيني نظارت كنند. در اين ميان، جمهوري اسلامي ايران، پيش شرط هرگونه آتش‌بس را عقب‌نشيني مزدوران بعث عراق به مرزهاي بين‌المللي و معرفي آغازگر جنگ عنوان نمود كه با مخالفت عراق، اين طرح و طرح‌هاي بعدي كميته صلح، راه به جايي نبردند، سرانجام كار كميته صلح پس از نه سفر و ارائه شش طرح صلح، و در حالي كه وضعيت جبهه‌ها به نفع ايران بود، در بيستم آبان1365ش در جده عربستان بدون دسترسي به نتيجه مطلوب پايان پذيرفت.

11 اسفند:

عزيمت اولين گروه از نيروهاي اردني به جبهه جنگ عراق عليه ايران(1360ش)

همزمان با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران، انواع كمك‌ها از طرف بسياري از كشورها به عراق سرازير شد تا برضد جمهوري اسلامي ايران به كـار گرفته شود. در اين ميان، ملك حسين اردني پادشاه اردن نيز با حمايت كامل از اين جنگ، خواستار پشتيباني كليه كشورهاي عربي از عراق گرديد. در اين راستا بندر عقبه اين كشور در ساحل درياي سرخ براي ارسال كمك‌هاي تسليحاتي غرب به عراق به اين منظور اختصاص يافت و سيل كمك‌ها روانه عراق گرديد. همچنين تعداد چهل هزار سرباز مسلح اردني به دستور ملك حسين در مرز اردن با عراق مستقر شدند كه در اين روز به جبهه‌هاي جنگ عليه ايران عزيمت كردند. با تمام اين كمك‌ها و همكاري ده‌ها كشور با عراق براي جنگ با نهال نوپاي انقلاب اسلامي ايران، ارتش، بسيج و سپاه اسلام، در برابر اين دشمن متحد و پيشرفته و مسلح مقاومت كرده و آنان را از خاك ميهن اسلامي بيرون راندند.

12 اسفند:

شروع جنگ شهرها توسط عراق در جريان جنگ تحميلي(1363ش)

- با فرا رسيدن فصل زمستان و احتمال اجراي عمليات جمهوري اسلامي، كه در منطقه جنوب در موقعيت مناسب فصلي انجام مي‌گرفت، زمزمه‌هاي تازه‌اي مبني بر احتمال گسترش حملات عراق به نفتكش‌ها و حمله به شهرها و اماكن غيرنظامي آغاز شد. عراق در آبان1363 به طور رسمي اعلام كرد كه اماكن غيرنظامي ايران را هدف حمله قرار خواهد داد. اين تهديد كه بعدها تحقق يافت در عين حال كه به منزله تشديد فشار به ايران و در نتيجه، گسترش دامنه جنگ بود، نشان دهنده ناكامي استراتژي عراق در مراحل پيشين نيز بود. بنابراين اگر قصد عراق از ايجاد زيرساخت توليد گازهاي شيميايي، مقابله با حضور گسترده نيروهاي داوطلب بود و حمله به نفتكش‌ها براي محروم كردن ايران از درآمد ارزي صورت مي‌گرفت، حمله به اماكن غيرنظامي، با ايجاد زيرساخت موشكي و افزايش حملات هوايي، با هدف فشار رواني- اجتماعي مستقيم بر روي مردم و غيرمستقيم بر مسؤولين و تصميم گيرندگان براي فراهم سازي زمينه‌هاي پايان جنگ بـود. متعاقب انفجـار اولـين راكت هواپيماهاي عراقي در تهران كه كاملاً غيرقابل انتظار بود و نگراني‌هاي بسياري را به وجود آورد، برخي از تحليل گران، هدف عراق را از اين اقدام، وادار ساختن ايران براي دست زدن به يك حمله زميني زودرس ذكر كردند. در جريان جنگ شهرها، خسارات فراواني به اماكن غيرنظامي وارد آمد و تعداد زيادي به شهادت رسيدند.

آغاز عمليات كربلاي7 در منطقه حاج عمران، توسط ارتش جمهوري اسلامي (1365ش)

در حالي كه ايران اسلامي خود را آماده مي‌كرد تا با اجراي عمليات كربلاي7، ضربه‌اي ديگر به دشمن وارد آورد، بر اثر شرارت‌هاي رژيم بعث عراق، جبهه جنوب بار ديگر به شدت فعال شد و رزمندگان مستقر در منطقه عملياتي كربلاي5، منطقه شلمچه را به قتلگاه بعثيان تبديل كردند. در چنين شرايطي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران، عمليات كربلاي7 را در12 اسفند65 با رمز مبارك يا مولاي متقيان در عمق خاك عراق واقع در منطقه حاج عمران با اهداف آزادسازي ارتفاعات مهم منطقه، انهدام ماشين جنگي دشمن، تسلط بر منطقه حاج عمران و ايجاد تسهيلات لازم براي ادامه نبرد در منطقه آغاز نمود. در اين عمليات علاوه بر آزادسازي چند ارتفـاع و انهـدام چندين تيپ و گردان دشمن، مقدار زيادي ادوات، سلاح‌هاي سبك، نيمه سنگين و انواع خـودرو منهدم و مقداري نيز به غنيمت گرفته شد. تعداد كشته و زخمي دشمن نيز بيش از2300 نفر و 185 اسير بود.

19 اسفند:

شهادت سردار بزرگ خيبر سرلشكرپاسدار«حاج محمدابراهيم همت»(1362 ش)

شهيد محمد ابراهيم همت در دوازدهم فروردين سال1333ش در شهر قمشه(شهرضا) در استان اصفهان به دنيا آمد. وي پس از اخذ ديپلم، به دانشسراي تربيت معلم اصفهان وارد شد و با اتمام تحصيل و خدمت سربازي، تدريس در مدارس شهرضا را آغاز كرد. محمد ابراهيم پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل سپاه پاسداران انقلاب  اسلامي، به عضويت اين نهاد انقلابي درآمد و در اوايل سال1359 براي دفع ناآرامي‌هاي پاوه راهي اين شهر گرديد. حاج همت، حدود دو سال در كردستان بود و در اين مدت، بيش از بيست عمليات كوچك و بزرگ را فرماندهي كرد. وي از آن پس راهي جبهه‌هاي جنوب گرديد و به فرماندهي تيپ محمدرسول‌الله(ص) رسيد. حضور در عمليات بزرگ بيت‌المقدس و آزادسازي خرمشهر و فرماندهي عمليات‌هاي رمضان و مسلم بن عقيل نيز در اين دوران روي داد. سرانجام سردار نامدار لشكر27 محمدرسول‌الله(ص) در جريان عمليات بزرگ خيبر، در حالي كه كمتر از سي سال داشت به معشوق حقيقي رسيد و به لقاءالله پيوست. پيكر پاك اين رادمرد بزرگ جبهه‌هاي حق عليه باطل پس از تشييعي با شكوه، در گلزار شهداي شهرستان شهرضا به خاك سپرده شد.

عمليات بزرگ بدر در هورالهويزه با رمز يافاطمه‌الزهرا(1363ش)

عمليات بزرگ بدر با رمز يا فاطمه‌الزهرا(س) از روز نوزدهم اسفند سال1363 در جبهه جنوب واقع در هورالهويزه در وسعت تقريبي1100 كيلومتر مربع با اهداف انهدام وسيع نيروهاي دشمن و تصرف و تأمين هورالهويزه و كنترل جاده بصره- العماره و پاسخ به حملات دشمن به مناطق مسكوني ايران انجام گرفت و تا26 اسفند به طول انجاميد. نتايج عمليات بزرگ بدر: تلفات نيروي انساني:3200 نفر اسير، حدود15000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: انهدام هفت لشكر دشمن و آزادسازي بخش ديگري از منطقه هورالهويزه به وسعت800 كيلومتر مربع؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:250 دستگاه انهدامي، هواپيما:6 فروند انهدامي، هليكوپتر:4 فروند انهدامي، انواع توپ:40 قبضه انهدامي،5 قبضه اغتنامي، خودرو:200 دستگاه انهدامي، رادار رازيت:4 دستگاه اغتنامي. عمليات بدر علاوه بر آن كه جايگاهي ويژه در ارتقاء و رشد ابعاد فكري و عملي سازمان رزم جمهـوري اسلامي در برداشت، دورنمايي را ترسيم كرد كه بعدها، فتح فاو، بخشي از حاصل و ثمره آن بود. اما آن چه در عمليات، بدر برجستگي داشت عمدتاً عبارت بود از: تصميم و عزم راسخ جمهوري اسلامي جهت تهاجم به دشمن و ادامه نبرد تحت هر شرايطي مبتني بر رهنمودهاي فرماندهي كل قوا و توانايي و جسارت در بهره‌گيري از تدابير و راه‌كارهاي جديد و درهم شكستن خطوط دفاعي دشمن در خط و عمق.

آغاز مجدد حملات وحشيانه موشكي متجاوزان بعثي عراق به تهران و شهرهاي ديگر (1366ش)

در پي شكست‌هاي مكرر رژيم متجاوز عراق در جبهه‌هاي جنگ با ايران، ارتش رژيم بعثي عراق، مناطق مسكوني در شهرهاي تهران، قم، اصفهان، شيراز و ديگر شهرهاي ايران را مورد حمله موشك‌هاي دوربرد خود قرار داد. رژيم بعث از آغاز حمله نظامي به جمهوري اسلامي ايران، حملات موشكي به مناطق مسكوني شهرها و روستاهاي ايران را آغاز كرده بود و موشك باران اسفند1366 چهارمين مرحله گسترده و شديد حمله به مناطق مسكوني محسوب مي‌شد. استفاده عراق از موشك، در نوزدهم اسفند1366 و موشك‌باران تهران وجه تمايز مرحله چهارم جنگ شهرها با مراحل پيشين به شمار مي‌رفت. حملات موشكي به تهران صرف نظر از موقعيت زماني آن و اهداف عراق، از ابعاد ديگري نيز حايز اهميت بود. تا پيش از اين، توانايي عراق براي حمله موشكي به تهران به دليل فقدام موشك‌هاي با برد لازم مورد ترديد بود اما با كمك فني غرب، برد اين موشك‌ها افزايش يافت و اين حمله به منزله افزايش فشار براي دستيابي به تحول سياسي در روند جنگ بود. بر اثر اين مرحله از حملات موشكي عراق به شهرهاي ايران كه حدود دو ماه به طول انجاميد، صدها تن از غير نظاميان كه بيشتر آنان را زنان و كودكان تشكيل مي‌دادند، شهيد و مجروح شدند. رژيم عراق در جنايات خود بر ضد غير نظاميان ايران، شيوه‌هاي گوناگوني را در پيش مي‌گرفت كه حمله به هواپيماي مسافربري، بمباران شيميايي، حمله به كشتي‌هاي تجاري و تهاجم موشكي به شهرها  از آن جمله بود كه مورد حمايت پنهان و آشكار ابر قدرت‌هاي شرق و غرب واقع مي‌شد.

23 اسفند:

شهادت حاج«عباس‌كريمي»فرمانده‌لشكر27محمدرسول‌الله(ص) در جريان جنگ تحميلي(1363ش)

سردار رشيد اسلام، برادر حاج عباس كريمي در سال1336ش در يكي از روستاهاي اطراف كاشان به دنيا آمد و پس از طي دوران تحصيل و اخذ ديپلم، به عووان درجه‌دار وارد ارتش شد. وي در دوران سربازي، اعلاميه‌هاي امام خميني را مخفيانه تهيه مي‌كرد و بين سربازان پخش مي‌نمود. همزمان با تشكيل كميته استقبال از امام، عباس كريمي نيز به اين كميته پيوست و جزو نيروهاي انتظامي مراسم بود. پس از پيروزي انقلاب، شهيد كريمي اولين كسي بود كه براي تشكيل سپاه پاسداران در كاشان اقدام كرد و به عضويت رسمي آن درآمد. او در جريان غائله كردستان و فتنه عناصر ضدانقلاب راهي مريوان شد و در ريشه كني اين تحريكات نقشي فعال ايفا كرد. اين شهيد گرانقدر با آغاز جنگ تحميلي به جبهه‌هاي نور عليه ظلمت شتافت و در عمليات‌هاي گوناگون سپاه، فرماندهي برخي از نيروهاي جان بركف سپاه را به عهده گرفت. سردار عباس كريمي، پس از چندي به فرماندهي تيپ سوم سلمان از لشكر27 محمدرسول‌الله منصوب گرديد و تا عمليات بزرگ و غرورآفرين خيبر در اين مسؤوليت انجام وظيفه كرد. باشهادت سردار رشيد سپاه اسلام، شهيد محمدابراهيم همت در عمليات خيبر، حاج عباس كريمي فرماندهي اين لشكر را بر دوش كشيد تا اينكه پس از جانفشاني‌هاي بسيار، در تاريخ23 اسفند1363ش در عمليات غرورآفرين بدر در منطقه شرق رود دجله، عاشقانه به آرزوي ديرين خود رسيد و شربت شهادت نوشيد.

اولين اقدام تلافي‌جويانه جمهوري اسلامي‌ايران عليه موشك‌باران تهران(1363ش)

متعاقب تهديد عراق مبني بر حمله موشكي به تهران و بمباران اين شهر در اوايل زمستان1363، اقدام تلافي‌جويانه ايران در برابر رژيم بعث عراق، با پرتاب سيزده موشك به شهرهاي بغداد و كركوك شكل گرفت و موجبات وحشت دشمن و پشتيبانان غربي‌اش گرديد. عراقي‌ها پس از وقوع چهار انفجار در بغداد، همچنان اصابت موشك به اين شهر را تكذيب مي‌كردند و اين انفجارها را حاصل اقدامات خرابكارانه داخلي اعلام مي‌نمودند. اما وقوع انفجارهاي پي‌در‌پي در بغداد و سردرگمي مقامات عراق، اوضاع را در اين شهر دستخوش تغيير كرد و ديپلمات‌هاي غربي ساكن در بغداد را در هراس و نگراني فرو برد. اين حملات كه تا چند ماه ادامه يافت، وضعيت ناهنجاري را براي عـراقي‌ها  در شهر بغداد به وجود آورد و علاوه بر آن، به همت نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سيستم موشكي زمين به هوا براي دفاع از تهران در برابر هواپيماهاي عراقي تقويت شد.

عمليات والفجر10 در منطقه حلبچه(1366ش)

عمليات والفجر10 از بامداد23 اسفند1366 با رمز مقدس يا رسول‌الله(ص) توسط دليرمردان سپاه اسلام و در منطقه حلبچه، با هدف آزادسازي بخش وسيعي از استان سليمانيه و انهدام ماشين جنگي دشمن در پنج مرحله به اجرا گذاشته شد. اين عمليات زماني صورت گرفت كه شهرهاي مختلف ايران، به شدت از سوي دشمن بمباران مي‌شد و عمليات مقابله به مثل نيز با قاطعيت  از طرف جمهوري اسلامي انجام مي‌شد. نتايج اين عمليات عبارتند از: تلفات نيروي انساني دشمن:6000 نفر اسير،11000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: به تصرف درآمدن 120 كيلومتر مربع شامل بخشي از استان سليمانيه عراق و موسوم به دشت‌زور شامل شهرهاي حلبچه، دوحيله و خورمال؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:450 دستگاه انهدامي،90 دستگاه  اغتنـامي، توپخـانه صحـرايي:60 قبضـه انهدامي،100 قبضه اغتنامي، دستگاه مهندسي:13 دستگاه انهدامي،15 دستگاه اغتنامي، خودرو:230 دستگاه انهدامي،800 دستگاه اغتنامي، هواپيما:10 فروند انهدامي؛ هليكوپتر:1 فروند انهدامي. واكنش رسانه‌هاي خبري و كارشناسان و تحليل‌گران محافل سياسي- نظامي نسبت به عمليات والفجر10 در فضاي ناشي از حملات موشكي عراق به تهران انجام گرفت. ابعاد و تبعات موشك باران تهران كه براي نخستين‌بار انجام مي‌گرفت، قبل از عمليات والفجر10 در كانون توجهات قرار داشت ولي نتايج درخشان اين عمليات، اعجاب و تحسين رسانه‌هاي خبري دنيا را برانگيخت. البته اين عمليات بيشتر بدان جهت مورد توجه قرار گرفت كه شهر كردنشين حلبچه، دو روز بعد، در 25 اسفند1366 هدف سلاح‌هاي مرگبار شيميايي قرار گرفت و هزاران نفر از كردهاي ساكن آن را به كام مرگ فرستاد.

آغاز عمليات بيت‌المقدس3 توسط سپاه(1366ش)

عمليات بيت‌‌المقدس3 با رمز مقدس يا موسي بن جعفر(ع) در منطقه عمومي استان سليمانيه عراق توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و با هدف آزادسازي ارتفاعات شمال سليمانيه و پاسخ به شـرارت‌هاي عـراق در بمبـاران منـاطـق مسكوني صورت گرفت. در اين عمليات كه در دو مرحله انجام شد، علاوه بر انهدام مقدار قابل توجهي ادوات سنگين و نيمه سنگين دشمن، تعداد1100 تن از نفـرات دشمن كشتـه و زخمي و تعـداد هشتاد تن از آنها به اسارت نيروهاي اسلام درآمدند. همچنين علاوه بر ساقط كردن يك فروند هواپيما و انهدام يك تيپ پياده دشمن، ارتفاعات و مناطق مورد نظر به دست رزمندگان اسلام افتاد.

24 اسفند:

آغاز عمليات كوچك ام‌‌الحسنين در كرخه نور، توسط سپاه(1360ش)

عمليات ام‌الحسنين با رمز مبارك يا زهرا(س) بنت رسول‌الله اشفعي در بامداد24 اسفند1360 توسط سپاه به منظور انهدام نيروهاي دشمن و جلوگيري از ايجاد جبهه جديد از سوي دشمن، آغاز شد. دشمن كه تمامي تلاش خود را معطوف حمله بزرگ ايران، فتح‌المبين، نموده بود تا بداند كجـا و در چه تاريخي انجام خواهد شد، ناگهان خود را در محاصره رزمندگان ايراني ديد و با وجود انجام پاتك نتيجه‌اي نگرفت. در اين عمليات چندين دستگاه تانك و نفربر و خودروي دشمن منهدم شده و هفتصد نفر از قواي بعث كشته و زخمي و يكصد و پنجاه تن ديگر اسير شدند.

25 اسفند:

شهادت مهندس«مهدي باكري» فرمانده لشكر31 عاشورا (1363ش)

شهيد مهدي باكري در سال1333ش در شهرستان مياندوآب در استان آذربايجان غربي به دنيا آمد. با ورود به دانشگـاه، مـرحله جـديـدي اززندگي علمي و سياسي او آغاز شد و وارد عرصه مبارزات سياسي و انقلابي گرديد. شهيد باكري و دوستانش، نقش مهمي در برپايي تظاهرات شهر تبريز در15 خرداد1354 و1355 داشتند. وي در دوران سربازي كه در بحبوحه انقلاب سپري مي‌شد به فرمان امام خميني از پادگان گريخت و از اين زمان زندگي مخفي او و تلاش براي سازماندهي نيروهاي جوان و تربيت آنها براي ياري انقلاب آغاز شد. با پيروزي انقلاب اسلامي، باكري، نقش فعالي در سازماندهي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منطقه ايفا كرد و پس از مدتي، مسؤوليت شهردادري اروميه را برعهده گرفت. با آغاز جنگ تحميلي، مهدي باكري در جبهه‌هاي غرب و جنوب حضوري دائمي داشت و در راه پاسداري از آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، چندين بار مجروح شد. با تشكيل لشكر31 عاشورا، شهيد باكري به فرماندهي آن برگزيده شد و در چندين عمليات شركت جست. سرانجام اين فرمانده غيور و دلاور كه در جريان عمليات بدر زخمي شده بود، در راه انتقال به درمانگاه توسط قايق، بر اثر برخورد گلوله توپ به درجه رفيع شهادت نائل آمد و پيكر مطهرش به دريا پيوست.

بمباران شيميايي شهر حلبچه توسط مزدوران رژيم بعث عراق(1366ش)

با پيروزي رزمندگان اسلام در عمليات والفجر10 و آزادسازي بسياري از مناطق كردنشين از جمله شهر استراتژيك حلبچه، و استقبال مردم شهرها و روستاها از طليعه سپاهيان نور و آزادي، رژيم بعثي عراق در يك اقدام غيرانساني، به قصد انتقام‌گيري از اين شكست فاحش و دشمني با مردم، شهر حلبچه و اطراف آن را هدف بمب‌هاي شيميايي قرارداد. آن رژيم با ارتكاب به اين عمل ضد بشري، هيروشيماي ديگري آفريد و برگ سياه ديگري بر پرونده سراسر ننگ خود افزود. در اين فاجعه بزرگ، حدود پنج هزار كرد عراقي به شهادت رسيده و هفت هزار تن ديگر مصدوم شدند. فاجعه حلچه علاوه بر جنبه‌هاي انساني و اخلاقي، زيان‌هايي در روابط خارجي رژيم بعثي عراق در پي داشت و حتي بسياري از حاميان آن را بر آشفته كرد. انعكاس صحنه‌هاي دلخراش قربانيان گازهاي سمي حلبچه در سراسر جهان، موقعيت بين‌المللي رژيم عراق و حاميان وي را بسيار تضعيف نمود. اعزام خبرنگاران خارجي به ايران و بازديد از  منطقه، تدريجاً ابعاد اين جنايت دهشتناك را افشا كرد و واكنش‌هاي متعددي را برانگيخت. به كارگيري سلاح‌هاي شيميايي از سوي عراق در حالي صورت مي‌گرفت كه اين كشور جزو120 كشور امضا كننده پروتكل ژنو راجع به منع استفاده از سلاح‌هاي سمي و خفه كننده قرار داشت. تا حدود پس از يك ماه از بمباران حلبچه، بازتاب آن در رسانه‌هاي خبري خارجي مشاهده مي‌شد. ليكن با اتمام حملات عراق به شهرهاي ايران و نيز اعزام نمايندگان ايران و عراق به سازمان ملل و مذاكره با دبيركل سازمان ملل، تدريجاً از جنايات عراق در حلبچه همه چيز به فراموشي سپرده شد.

26 اسفند:

عمليات كوچك امام مهدي(عج) توسط سپاه(1359ش)

پس از چندين بار شكست عمليات‌هاي رزمندگان اسلام، سرانجام عمليات امام مهدي(عج) در منطقه غرب سوسنگرد آغاز شد. دشمن كه تصور نمي‌كرد در روز روشن مورد حمله واقع شود، غافلگيرانه به وحشت افتاد و پس از ساعاتي درگيري، راهي جز فرار براي آنان باقي نماند. در اين تهاجم صدنفر از نيروهاي دشمن كشته و مجروح شده و علاوه بر اسارت ده‌ها نفـر ، يك گـردان تانك و يك گردان مكانيزه دشمن به طور صد در صد منهدم شد. پس از دو روز، به علت نبود نيروهاي جايگزين و پشتيباني، نيروهاي عراق اقدام به پاتك نموده و منطقه را باز پس‌گرفتند. گرچه منطقه تصرف شده، مجدداً از دست رفت ولي نتايج درخشان و مثبت عمليات، قابليت و توانايي نيروهاي فداكار و شهادت طلب اسلام را به اثبات رساند.

28 اسفند:

انجام پاتك سنگين دشمن بعث عليه نيروهاي ايران در جريان جنگ تحميلي (1360ش)

قرار بود عمليات بزرگ فتح‌المبين در 22 بهمن سال1360 عليه جبهه دشمن آغاز شود. ولي دشمن كه حدس زده بود عملياتي در شرف وقوع است سعي مي‌كرد با انجام برخي حملات، از قدرت عمليات ايران كاسته و به نيروهاي بعث روحيه دهد. يكي از اين پاتك‌ها در28 اسفند همان سال صورت گرفت و از آنجا كه دژهاي دفاعي ايران به خاطر انجام قريب‌الوقوع عمليات فتح‌المبين حالت تهاجمي داشت، نيروهاي دشمن موفق شدند در چند محور نفوذ كرده و در برخي محورها تا چند كيلومتر پيشروي كنند. در اين ميان، مقدار زيادي از معابر نفوذي و راه‌هاي هجومي نيـروهاي خودي براي دشمن كشف شد و خطري بزرگ عمليات آينده ايران را تهديد كرد. با اين حمله، عراق مدعي شد كه دست ايران را خوانده و حمله بزرگ را كشف و خنثي كرده و ايران ديگر نخواهد توانست در آن منطقه اقدام به عمليات كند. از آن طرف، تأخير در اجراي عمليات، ضربه‌اي سنگين به آن وارد مي‌آورد و حتي مانع از اجراي عمليات فتح‌المبين مي‌گرديد. با تمامي اين اوضاع، عمليات فتح‌المبين كه با عكس‌العمل دشمن به تأخير افتاده بود، سرانجام چهار روز بعد در دوم فروردين 1361 انجام گرفت و حماسه‌اي پرشور و به يادماندني در اذهان بر جاي گذاشت و شكستي تلخ براي دشمن به ارمغان آورد.