به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

9 بهمن:

شهادت سردار رشيد اسلام، برادر «غلامحسين افشردي» معروف به «حسن باقري» (1361ش)

غلامحسين افشردي معروف به حسن باقري در25 اسفند1334ش در تهران به دنيا آمد. اين شهيد گرانقدر در نوجواني در كلاس‌هاي مذهبي كه زير نظر آيت‌الله دكتر بهشتي برگزار مي‌شد شركت مي‌كرد و شديداً تحت تأثير وي قرار گرفت. ايشان پس از گذراندن دروس ابتدايي و دبيرستان وارد دانشگاه اروميه شد ولي به دليل فعاليت‌هاي سياسي، پس از دو سال از دانشگاه اخراج گرديد. از آن پس به سربازي رفت و در لبيك به فرمان امام خميني(ره)، از پادگان گريخت. شهيد افشردي در جريان انقلاب، در تصرف يك كلانتري و نيز پادگان عشرت آباد تهران مشاركت نمود و با پيروزي به كميته انقلاب اسلامي پيوست. وي همچنين مدتي به روزنامه‌نگاري پرداخت و در سال58 در رشته حقوق قضايي دانشگاه تهران پذيرفته شد. او با شروع جنگ تحميلي، به سوي جبهه‌هاي جنوب شتافت و به سرعت، استعدادهايش شكفته شد و در مناصب فرماندهي نظامي سپاه و بسيج رشد كرد تا جايي كه فرماندهي چندين عمليات نظامي و موفق از جمله ثامن‌الحجج، طريق‌القدس، فتح‌المبين، بيت‌المقدس، رمضان و محرم را در برخي محورهاي مهم برعهده گرفت. شهيد افشردي همچنين در آزادسازي شلمچه و خرمشهر نقش مهمي داشت. وي سرانجام در حالي كه به عنوان جانشين فرماندهي نيروي زميني سپاه، در حين يك عمليات اكتشافي و اطلاعاتي در جبهه فكه حضور داشت، بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن، در27 سالگي شربت شهادت نوشيد.

11 بهمن:

شهادت سردار رشيد اسلام برادر «مجيد بقايي» فرمانده قرارگاه كربلا (1361ش)

17 بهمن:

آغاز مجدد جنگ شهرها از سوي عراق در اوج جنگ تحميلي (1364ش)

دولت ريگان به دنبال رسوايي ايران گيت، به منظور باز يافتن اعتبار خود در ميان كشورهاي عرب، با درخواست حكام منطقه جهت اعزام نيرو به خليج‌فارس به بهانه حفاظت از كشتيراني آزاد موافقت نمود. اين اقدام همچنين به خيال تحريك و تحت فشار قرار دادن ايران و منحرف ساختن تمركز و توجه ايران بر ادامه جنگ تا پيروزي نهايي طرح‌ريزي گرديد. علي‌رغم مخالفت‌هاي وسيع اغلب اعضاي كنگره و ساير محافل سياسي آمريكا با اقدام جنگ طلبانة اين كشور در خليج‌فارس، دولت ريگان با سماجت و تلاش‌هاي گسترده سياسي- تبليغاتي و برخورداري از حمايت و همكاري صهيونيست‌ها و عواملشان در آمريكا، پس از مدتي توانست تا حدود زيادي منتقدان را خاموش سازد. رسانه‌هاي آمريكايي نيز تا مدتي اغلـب، حمـلات به كشتيـراني منطقه را ناديده گرفته و بيشتر به موفقيت عمليات اسكورت آمريكا و عدم وقوع حمله عليه كشتي‌هاي آمريكايي پرداختند. اين رسانه‌ها غالباً آن چه را كه حملات قايق‌هاي توپ‌دار ايران به تانكرهاي متعلق به عربستان و كويت و تانكرهايي كه عازم اين منطقه هستند مي‌خوانند با آب و تاب خاص و با هدف معرفي ايران به عنوان يك نيروي تندرو و تهديدكننده جريان آزاد كشتيراني در خليج‌فارس منعكس مي‌كرد و به ندرت از حملات وسيع عراق عليه تانكرهاي نفتي بين‌المللي ياد مي‌كردند. نيروهاي نظامي آمريكا مانعي بر افزايش حملات به نفت‌كش‌ها نشد به طوري كه رسانه‌هاي آمريكا نيز به آن اعتراف كردند. در نهايت وحشت نيروهاي آمريكا از حملات انتحاري ايرانيان و مخارج سنگين حضور آنان در خليج‌فارس باعث عقب‌نشيني مفتضحانه آن‌ها در اين روز گرديد.

18 بهمن:

عمليات كوچك محدود در سوسنگرد توسط سپاه (1359ش)

آغاز عمليات بزرگ والفجر مقدماتي در فكه به فرماندهي سپاه (1361ش)

عمليات والفجر مقدماتي با هدف دستيابي به شهر العماره عراق، از18بهمن سال1361 آغاز شد و به مدت چهارماه به طول انجاميد. عمليات والفجر مقدماتي را بايد جنگ موانع ناميد. زيرا دشمن بعثي پس از دريافت ضربات متعدد در عمليات گذشته و وحشت از حملات گسترده ايران، به ايجاد بيش از پانزده نوع مانع در مقابل مواضع خود پرداخت. دشمن در اين منطقه نيز با اطلاع از موقعيت عمليات، نزديك به يك سال براي مستحكم كردن منطقع، فعاليت نمود. با اين حال، به رغم دژهاي دفاعي بسيـار سنگين دشمن، رزمندگـان اسلام موفق شدند تعداد زيادي از جنگ افزارهاي بعثيان را منهدم و چند پاسگاه عراقي و ايراني را آزاد سازند. اين عمليات نشان داد كه دشمن از عمليات گذشته رزمندگان، تجربه‌ها كسب كرده و به تحكيم مواضع خود از راه ايجاد موانع مختلف پرداخته است. نتايج عمليات بزرگ والفجر مقدماتي عبارت بودند از:120 نفر اسير،4500 نفر كشته و زخمي؛ تأمين بخشي از مرز جمهوري اسلامي ايران در شمال چزابه؛ و انهدام80 دستگاه تانك و نفربر،5 فروند هواپيما و120 دستگاه خودرو.

شهادت «سيد يوسف كابلي» فرمانده تيپ ذوالفقار (1365ش)

20 بهمن:

آغاز عمليات بزرگ والفجر8 در فاو (1364ش)

عمليات بزرگ والفجر8 با رمز يازهرا(س) در جبهه جنوب در منطقه فاو در وسعت800 كيلومتر مربع از بيستم بهمن ماه1364 آغاز شد. در اين عمليات هزاران تن از نيروهاي ايراني از رودخانه خروشان اروندرود گذشتند و در اولين روز عمليات، شهر مهم فاو را در جنوب شرقي عراق فتح كردند. اين عمليات به قدري غيرمنتظره و از لحاظ نظامي پيچيده و موفقيت‌آميز بود كه باعث اعجاب كراشناسان نظامي و سياسي جهان و غافلگيري رژيم عراق شد. اين عمليات با هدف فشار بر رژيم صدام براي پايان دادن به اشغال خاك ايران و تن دادن به جبران خسارت‌هاي وارد شده بر ايران انجام شد و برتري نظامي ايران بر عراق را در دفع تجاوز نظامي اين كشور ثابت كرد. نتايج اين عمليات عبارتند از: تلفات نيروي انساني دشمن3000 نفر اسير، قريب به000/50 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزادسازي حدود800 كيلومتر مربع و تصرف شهر و تأسيسات نفتي فاو و  كارخـانه نمك؛ تجهيـزات و امكـانات : تانك و نفربر:600 دستگاه انهدامي،120دستگاه اغتنامي، هواپيما:45 فروند انهدامي، هليكوپتر:10 فروند انهدامي، خودرو:500 دستگاه انهدامي،250 دستگاه اغتنامي، توپ:150 قبضه انهدامي،20 قبضه اغتنامي و دستگاه مهندسي:34 دستگاه اغتنامي. نبرد سرنوشت ساز فاو، به عنوان برجسته‌ترين و پيچيده‌ترين عمليات جنگي جمهوري اسلامي ايران، سرانجام پس از هفتادو پنج شبانه روز درگيري، كه در طول جنگ بي‌سابقه بود، با پيروزي كامل رزمندگان اسلام پايان يافت. از نظر سياسي، تبعات ناشي از فتح فاو به منزله تغيير در ماهيت سياسي جنگ بود، به اين معنا كه اتخاذ استراتژي دفاع متحرك از سوي عراق، پس از فتح خرمشهر، با اين هدف بود كه جنگ در روند فرسايشي، سرانجام منتهي به پذيرش صلح از سوي ايران شود. اما فتح فاو و ارتقاي موقعيت سياسي و نظامي ايران در شمال خليج‌فارس عملاً منجر به پيدايش شرايط جديدي شد كه هيچ‌گونه مطابقتي با مشخصه‌هاي جنگ فرسايشي نداشت.

21 بهمن:

عمليات كوچك محدود، در منطقه دهلاويه (1359ش)

عمليات تحريرالقدس، در منطقه دربنديخان توسط سپاه (1362ش)

عمليات تحريرالقدس در21 بهمن مـاه1362 با رمـز لبيـك يـا خميـني در جنوب غربي مريوان و مناطق كوهستاني  دربنديخان عراق و به منظور انهدام ماشين جنگي ارتش عراق، پاسخ قاطع به حملات موشكي دشمن به شهر مظلوم و بي‌دفاع دزفول، گمراه كردن عراقي‌ها از عمليات خيبر و آزادسازي ارتفاعات مهم منطقه شاخ شميران به اجرا درآمد. نبد تحريرالقدس در حالي انجام شد كه دشمن،جنگ شهرها را شدت بخشيده بود. اين نبرد براي اولين‌بار به عنوان عمليات مقابله به مثل از سوي جمهوري اسلامي ايران، جواب كوبنده‌اي تلقي شد كه با انجام آن، اوضاع جديدي بر مناطق عملياتي، حاكم گرديد. در اين عمليات علاوه بر تسلط رزمندگان اسلام به ارتفاعات منطقه، حدود110 كيلومتر مربع از خاك عراق به تصرف ايران درآمد و مقادير زيادي سلاح سبك و وسايل مخابراتي به غنيمت سپاه اسلام افتاد.

22 بهمن:

تشكيل تيپ محمد رسول‌الله(ص)(1360 ش)

عمليات كوچك فتح4 توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي (1365ش)

مرحله اول عمليات پارتيزاني فتح4 در بامداد بيست و دوم بهمن1365 با رمز مبارك «ياالله» آغاز شد. در اين عمليات نيروهاي ويژه سپاه پاسداران به همراه تعدادي از كردهاي مخالف رژيم بعث، پس از ده‌ها كيلومتر پياده‌روي و عبور از كوهستان‌هاي صعب‌العبور، خود را به منطقه عملياتي اربيل عراق رسانده و تأسيسات اقتصادي و نظامي عراق را در اين منطقه كوبيدند. رزمندگان اسلام در ادامه اين عمليات علاوه بر انهدام تأسيسات چند شهر اطراف و يك گردان دشمن ، موفق شدند خـود را به پادگـان رواندوز رسانده و آن را با تمام امكانات موجودش به آتش بكشند. در مرحله دوم عمليات فتح4، نيروهاي اسلام پس از عبور از كوهستان‌هاي مرتفع در عمق70 كيلومتري خاك عراق، با شليك بي‌امان موشك‌هاي آرپي‌جي، تعداد زيادي از تانك‌ها و نفربرهاي دشمن را به آتش كشيدند. در نهايت، اين عمليات با انهدام چندين واحد نظامي، اقتصادي، دولتي، امنيتي و موتوري دشمن و كشته و زخمي شدن بيش از1100 نفر از نيروهاي بعث پايان يافت.