به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

3 تیر:

عمليات كوچك نصر5 در منطقه جنوب غربي شهرستان سردشت، توسط سپاه (1366ش)

عمليات نصر5 در نيمه شب تيرماه1366ش با رمز مقدس يازهرا(س)، به منظور پاسخ‌گويي به شرارت‌هاي عراق در خليج‌فارس، بمباران مناطق كردنشين عراق، تصرف و تأمين بخشي از ارتفاعات مسلط منطقه در جنوب غربي شهرستان سردشت در استان كردستان آغاز شد. طي اين عمليات، علاوه بر آزادسـازي بـرخي روسـتاهاي ايران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه تسلط پيدا كرده، راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهاي ايران اسلامي در آن منطقه مسدود گرديد. در اين عمليات دشمن شكست خورده به طف مرزهاي بين‌المللي عقب نشيني كرد و20 كيلومتر از نوار مرزي تحت كنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت.

4 تیر:

سقوط مناطق كوشك، طلائيه، خيبر و جزاير مجنون در حمله ارتش بعثي به اين مناطق (1363ش)

 ارسال پيشرفته‌ترين تسليحات نظامي از كشورهاي حامي حزب بعث به كشور عراق، در اواخر جنگ نمودي بسيار برجسته داشت به طوري كه سيل اين كمك‌ها قطع نمي‌شد. در اين شرايط كه نيروهاي جان بركف ارتش، بسيج و سپاه اسلام، علي رغم محاصره اقتصادي- نظامي و عدم دسترسي به سلاح‌هاي جديد، به مقاومتي جانانه مشغول بودند، رژيم عراق از به كار بردن انواع بمب‌هاي ممنوعه و شيميايي ابايي نداشت. همچنين حمايت و شكوت مجامع بين المللي، اين رژيم را در انجام هر جنايتي جري ساخته بود. در اين اوضاع و احوال، سقوط منطقه شلمچه و تداوم حملات دشمن در ساير مناطق و احتمال حمله به جزاير مجنون به عنوان آخرين منطقه‌اي كه در جبهه‌هاي جنوبي همچنان در اختيار قواي نظامي ايران قرار داشت، جنگ را وارد مرحله‌اي حساس و حياتي نمود. با نزديك شدن روزهاي پاياني خرداد ماه1367، عراق بر حجم تحركات خود افزود و نيروهايش را در مناطق جزاير مجنون تقويت كرد. نكته قـابل ملاحظه در تحـركات عراق، اجتناب از حفاظت و غافل‌گيري بود. بهنظر مي‌رسيد دشمن قصد داشت تحركات خود را نشان دهد تا با ايجاد رعب در نيروهاي ايراني، ضريب موفقيتش ر افزايش دهد. تا اين كه در چهارم تيرماه1367، تهاجم نيروهاي عراق به جزاير مجنون آغاز شد كه اين حمله، اوج اقتدار و قدرت ارتش عراق بود. در اين ميان بمباران شيميايي منطقه كه دامنه آن تا حوالي هويزه گسترش يافته بود، باعث عقب‌نشيني نيروهاي خود مي‌گرديد، تا اين كه جزاير مجنون پس از جانفشاني‌هاي زياد قواي اسلام، به اشغال ارتش رژيم بعث درآمد. عراق در اين حمله كه به لحاظ تاكتيكي، پيشرفته بود، قصد گرفتن اسير داشت كه توانست در ظرف مدت كوتاهي، هفده هزار اسير بگيرد. در اين وضعيت ايجاد شده و نيز سرنگون ساختن هواپيماي مسافربري ايران در دوازدهم تير آن سال توسط ناو آمريكايي مستقر در خليج‌فارس، بنا به ملاحظات جديد و همچنين تشديد فشارهاي بين المللي عليه جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام خميني(ره) با يك تصميم مهم، اوضاع را به نفع ايران تغيير دادند و قطعنامه598 شواري امنيت را پذيرفتند.

7 تیر:

انفجار دفتر حزب جمهوري اسلامي و شهادت مظلومانه شهيد بهشتي و يارانش  (1360ش)

يك روز پس از سوء قصد به جان حضرت آيت الله خامنه‌اي در ششم تيرماه1360، در ساعت20 و30 دقيقه شامگاه روز يكشنبه هفتم تيرماه1360، جلسه‌اي در سالن اجتماعات دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي واقع در سرچشمه تهران برگزار شد. بحث روز درباره تورم بود اما عده‌اي از اعضا خواستند كه درباره انتخابات رياست جمهوري نيز صحبت شود. شهيد بهشتي سخنانش را با اين جملات آغاز كرد: «مابار ديگر نبايد اجازه دهيم استعمارگران براي ما مهره‌سازي كنند و سرنوشت مردم ما را به بازي بگيرند و…» اين آخرين كلمات آن بزرگوار بود كه از لبان حقگوي ايشان بيرون تراويد. ناگهان انفجاري مهيب روي داد و در كمتر از ثانيه‌اي، از سالن اجتماعات حزب جمهوري اسلامي جز تلي از خاك، چيزي نماند. فاجعه انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي در تهران و شهادت مظلومانه هفتاد و دو تن از برجستگان و نيروهاي لايق و كارآمد انقلاب و در رأس آنها شهيد مظلوم آيت‌الله بهشتي از سوي سازمان جهنمي منافقين، عكس‌العمل استكبـار جهـاني و عوامل داخلي آنها در قبال بركناري بني‌صدر خائن و حذف ضدانقلاب از صحنه سياسي كشور توسط مسؤولين نظام اسلامي بود. عوامل اين جنايت بزرگ معتقد بودند كه در اثر كشتار مسؤولان عالي رتبه، اوضاع كشور بهم مي‌ريزد و انقلاب اسلامي از بين خواهد رفت ولي به كوري چشم دشمن، انقلاب ما پايدارتر شد و هيچگونه تزلزلي در اركان نظام به وجود نيامد. در انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي علاوه بر آيت الله دكتر بهشتي، تعداد زيادي از وزراي كابينه و نيز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به شهادت رسيدند. حضرت امام خميني(ره) پس از اين حادثه فرمودند: «ملت ايران در اين واقعه،72 نفر به عدد شهداي كربلا را از دست داد. بهشتي خار در چشم دشمنان اسلام بود».

بمباران شيميايي سردشت توسط قواي بعث عراق (1366ش)

رژيم عراق كه از پيروزي در جبهه‌هاي جنگ عليه ايران نااميد شده بود، تصور مي‌كرد با حملات شيميايي مي‌تواند خواسته‌هاي خود را بر ملت ايران تحميل نمايد. از اين رو در تاريخ7 و8 تيرماه1366، هواپيماهاي بمب‌افكن عراقي با بمب‌هاي شيميايي به چهار نقطه پر ازدحام و متراكم جمعيتي شهـر سـردشت حمله كردند و زن و كودك خرد و كلان مردم بي‌‌گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهاي كشنده و وحشتناك شيميايي قرار دادند. بمباران شيميايي شهر مرزي سردشت فجيع‌ترين و وحشناك‌ترين تهاجم شيميايي بود كه آثار و پي‌آمدهاي منفي زيادي به بار آورد. جمهوري اسلامي ايران، اين تهاجم را غير انساني اعلام كرد و شهر سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان بعد از بمباران هسته‌اي هيروشيما ناميد. حمله شيميايي هواپيماهاي متجـاوز رژيم بعث  عراق به شهر سردشت در غرب ايران، به شهادت110 نفر و مجروح شدن پنج هزار تن انجاميد. با كمال تأسف، هنوز هم تعدادي از مردم مقاوم و شريف شهرستان سردشت با آثار و پي‌آمدهاي اين بمباران دست به گريبان هستند و در رنج و درد به سر مي‌برند. به رغم ارتكاب اين جنايت هولناك، مجامع جهاني هيچ اقدامي در جلوگيري از ادامه تجاوز به عمل نياوردند، حتي آن رژيم خونخوار را هم ملامت نكردند و چون گذشته بي‌اعتنا از كنار اين حادثه گذشتند.

9 تیر:

آغاز عمليات بزرگ كربلاي1 (1365ش)

رژيم عراق پس از ناكامي در باز‌پس‌گيري فاو و براي جلوگيري از حملات گسترده ايران، طي يك استراتژي جديد، اقدام به انجام چند حمله كرد كه در اين ميان، شهر مهران را به تصرف درآورد و با هياهو، آن را به رخ جهانيان كشيد رزمندگان اسلام، در برابر ادعاهاي بيهوده رژيم بغداد، خود را آماده كردند تا جواب محكم و قاطعي به عراق بدهند. شش هفته پس از اشغال مهران توسط دشمن، زمينه مساعد مي‌شود تا اين شهر، بازپس گرفته شده و استراتژي جديد بعثيان دفع گردد. سرانجام عمليات بزرگ كربلاي يك در ساعات اوليه نهم تيرماه1365 با رمز يااباالفضل‌العباس ادركني در منطقه جبهه مياني در مهران و با هدف آزادسازي اين شهر و ارتفاعات مهم منطقه در مساحتي به وسعت320 كيلومتر مربع آغاز و تا19تيرماه ادامه يافت. نتايج عمليات بزرگ كربلاي1: تلفات نيروي انساني دشمن: اسير1400 نفر؛ كشته و زخمي بيش از9000 نفر؛ آزاد شدن شهر مهران و ارتفاعات اطراف و خطوط مرزي آن؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: 110دستگاه انهدامي و69 دستگاه اغتنامي؛ خودرو: صدها دستگاه انهدامي و100دستگاه اغتنامي، سلاح نيمه سنگين: مقدار زيادي انهدامي و61 دستگاه اغتنامي، وسايل مهندسي:10 دستگاه اغتنامي. عمليات موفق كربلاي يك، پاياني بود بر استراتژي دفاع متحرك عراق و نيز تقطه شروع اميدوار كننده‌اي براي نيروهاي خودي جهت انجام عمليات‌هاي محدود ايذايي. سرعت عمل، اعتقاد يگان‌ها، حفاظت عمليات، فريب دشمن، تناسب سازمان رزم با طرح مانور و انجام كارهاي مهندسي لازم، از جمله عوامل بارز و مؤثر در اين عمليات بود.

12 تیر:

سرنگوني هواپيماي مسافربري ايران توسط ناوگان آمريكايي در خليج‌فارس(1367 ش)

در دوازدهم تيرماه1367ش روز برابر با سوم ژوئيه1988م، هواپيماي مسافربري ايرباس ايران كه از بندرعباس عازم دبي بود، بر فراز آب‌هاي خليج فارس و در نزديكي جزيره هنگام مورد هجوم يگان‌هاي دريايي متجاوز آمريكايي مستقر در آب‌هاي خليج فارس قرار گرفت و سقوط كرد. اين هواپيما كه با موشك ناو جنگي وينسنس مورد حمله عمدي نيروهاي تجاوزگر و جنايت پيشه شيطان بزرگ قرار گرفت حامل298 مسافر و خدمه بود كه تمامي آنها اعم از مرد و زن و كودك و نوجوان و كهنسال با وقوع اين جنايت فجيع به شهادت رسيدند. در ميان سرنشينان هواپيما،66كودك زير12 سال،52 زن و46 تن تبعه كشورهاي خارجي نيز بودند كه كشته شدند. ساقط كردن هواپيماي مسافـربري ايران از سوي جنايتكاران آمريكايي، در حقيقت يكي ديگر از مـراحل رويـارويي استكبـار جهـاني بـا جمهوري اسلامي ايران براي تقويت متجاوزان عراقي در جبهه‌هاي جنگ و به زانو در آوردن مسؤولان نظام جمهوري اسلامي ايران بود. پس از سقوط اين هواپيما، مقامات آمريكايي براي توجيه اي جنايت نابخشودني، دلايل ضد و نقيضي عنوان كردند و كوشيدند اين اقدام خصمانه را يك اشتباه قلمداد كنند. اما با توجه به مجهز بودن كشتي جنگي وينسنس به پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي راداري و رايانه‌اي و هم‌چنين مشخص بودن نوع هواپيماي در حال پرواز، مسلم شد كه احتمال اشتباه وجود نداشته و اين اقدام، كاملاً خصمانه بوده است. با اين حال مقام هاي آمريكايي پس از چندي، در توهيني آشكار به ملت ايران، مدال شجاعت برگردن ناخداي اين ناو انداختند و بدين سان حمايت رسمي خود را از اين جنايت بي‌شمار دولت آمريكا، در پرونده سياه استكبار جهاني ثبت شد و لكه ننگ ديگري بر تارك آن جنايت پيشگان نقش بست.

19 تیر:

كشف كودتاي نوژه عليه نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران(1359ش)

از اولين روزي كه انقلاب اسلامي ايران، استوارترين سنگر غرب و آمريكا را در منطقه به هم ريخت و تحولات زيربنايي را در ايران آغاز كرد، استكبار جهاني كه منافعش به خطر افتاده بود، تلاش‌هاي وسيعي را براي سرنگوني اين نظام مقدس آغاز كرد. آنان با حمايت از مزدوران ضدانقلاب درصدد كودتا و فتح تهران بودند، زيرا تصور مي‌كردند كه همانند كودتاي28 مرداد1332، قادر به تجديد قدرت خود خواهند بود. اين مزدوران وطن فروش در روز نوزدهم تيرماه1359 قصد داشتند تا با كمك نفوذي‌هاي خود فروخته در پايگاه هايي نوژه همدان، كودتايي را عليه نظام اسلامي انجام دهند. آنان با به كارگيـري امكانات وسيع مالي،12 تيم عملياتي و تعدادي راهنما و چندصد تن از عشاير ايل بختياري، جهت يورش به پايتخت آمـاده شدند. ولـي هنگـامي كه خلبـان  مـأمـور حملـه به بيـت حضـرت امـام خميني(ره)  اين موضوع را با مادر خويش مطرح مي‌كند، با عكس‌العمل شديد وي روبرو مي‌گردد. خلبان در انجام اين عمل دچار ترديد شده و شخصاً به حضور آيت‌الله خامنه‌اي مي‌رود و عمليات را افشا مي‌نمايد. به اين ترتيب و با پيگيري مسئولان بلندپايه نظام، كودتاي براندازي، خنثي و عوامل آن دستگير يا فراري و رسوا شدند.

عمليات كوچك قدس3 در دهلران توسط سپاه(1364ش)

عمليات قدس3 با رمز يا امام جعفرصادق(ع)، با هدف ضربه زدن به دشمن، در منطقه عملياتي جنوب دهلران توسط نيروي زميني سپاه پاسداران انجام گرفت. در اين عمليات،15 دستگاه خودرو سنگين،4 دستگاه تانك،15 قبضه خمپاره‌انداز،10 انبار مهمات، از جمله تجهيزات منهدم شده دشمن مي‌باشند. علاوه بر آن،400 نفر از مزدوران عراقي كشته، هزار نفر زخمي و هفتاد نفر نيز اسير شدند.

22 تیر:

ضد حمله ايران عليه موسوم به عمليات رمضان- كربلاي4 در بغداد (1361 ش)

هفتمين اجلاس سران كشورهاي غير متعهد قرار بود در بغداد تشكيل شود و اين كشور ميزبان سران اين جنبش در بغداد در اوايل دهه1360ش(1980م) باشد. در اين ميان عراق به شدت مي‌كوشيد با آماده كردن تأسيسات و تهيه زودرس پيش‌نويس بيانيه اجلاس، كشورهاي عضو را در مقابل يك عمل انجام شده قرار داده، با يك وجهه بين‌المللي مؤثر، عنوان متجاوز را از خود دور سازد. اما جمهوري اسلامي ايران با محل اجلاس مخالفت نمود و تلاش‌هاي وسيعي را جهت عدم برگزاري اجلاس در بغداد به انجام رساند زيرا شخصي همانند صدام حسين را كه به اصول عدم تعهد پايبند نبـود، شايستگـي ريـاست جنبـش را نداشت. در اين ميان امنيت بغداد به عنوان محل تشكيل اجلاس هفتم سران مورد بحث  قرار گرفت تا اينكه با عمليات نظامي ايران عليه عراق موسوم به عمليات رمضان- كربلاي4 در22 تيرماه1361ش برابر با 13 ژوئيه1982م و بمباران بغداد توسط تيزپروازان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، فشارهاي جديدي بر بغداد وارد آمد و اعضاي جنبش نسبت به امنيت پايتخت عراق مردد شدند. اين فشار سرانجام بدين جا انجاميد كه سران عراق در مرداد آن سال، از ميزباني اجلاس سران انصراف داده و هند به عنوان ميزبان جديد كنفرانس معرفي شد.

23 تیر:

آغاز عمليات بزرگ رمضان، در منطقه جنوب در شرق بصره (1361ش)

پس از عمليات بيت‌المقدس و عقب راندن دشن از قسمت وسيعي از خاك ايران و نيز آزادسازي خرمشهر، مدتي در جبهه‌ها تحركي جدي از ايران صورت نگرفت. اما به دلايلي قرار بر اين شد كه عملياتي برون مرزي طرح ريزي و به اجرا درآيد. برخي از اين دلايل  عبارت بودند از: در هجوم به شهرهاي ايران، ادعاي دشمن مبني بر داشتن حسن نيت، دروغ از آب درآمد چراكه اين شهرها با خاك يكسان شده بود و اين جنايات قطعاً نبايد بدون پاسخ مي‌ماند؛ در حالي كه صدام از سويي سخن از صلح و آتش‌بس مي‌كرد، از طرف ديگر به شدت سرگرم فعاليت و ايجاد مواضع و موانع از قبيل ميادين مين، كانال و سيم خاردار بود؛ هم چنين شهرهاي ايران در تيررس موشك‌ها توپ‌خانه‌هاي دشمن قرار داشت كه چاره‌اي جز عقب راندن دشمن و دور نگه داشتن شهرها از آتش آن نبود. از اين رو، تدارك عملياتي برون مرزي ديده شد تا اينكه عمليات بزرگ رمضان در تاريخ23 تيرماه1361 در منطقه‌اي به وسعت1600 كيلومتر مربع در شرق بصره آغاز گرديد و تا هفتم مرداد مـاه همـان سال به مدت15 روز و طي چهار مرحله ادامه يافت. در اين عمليات كه با هدف دفاع از انقلاب اسلامي در مقابل توطئه‌هاي دشمن، دفع تجاوز و توطئه‌هاي امپرياليزم، دور كردن آتش دشمن از شهرهاي جنوبي كشور و انهدام ماشين جنگي دشمن صورت گرفت، رزمندگان اسلام متشكل از سپاه، بسيج و ارتش از سه محور هجوم خود را آغاز كردند و علي‌رغم وجود استحكامات بسيار سنگين و پيشروي كم در يكي از محورها، در نهايت، قواي اسلام موفق شدند با عبور از ميادين وسيع مين و تله‌هاي انفجاري و ديگر موانع، مواضع دشمن را درهم كوبيده و راه پيشروي را باز نمايند. نتايج عمليات بزرگ رمضان عبارتند: از1315 نفر اسير، 7400 نفر كشته و زخمي، به تصرف درآمدن منطقه عمومي زيد در خاك عراق و انهدام ادوات سنگين دشمن؛ تانك و نفربر1097 دستگاه انهدامي و100 دستگاه اغتنامي؛ خودروهاي نظامي و مهندسي: چندصد دستگاه انهدامي و ده‌ها دستگاه اغتنامي؛ هواپيما: 5 فروند انهدامي، انواع سلاح‌هاي سنگين و سبك: به مقدار زياد انهدامي و مقدار زياد ديگري، اغتنامي. در عمليات رمضان، براي اولين بار، جنگ به داخل عراق كشيده شد و انقلاب اسلامي، حضور و قدرت خود را در خاك عراق به نمايش گذاشت. در اين عمليات هم چنين، قدرت نفوذ رزمندگان اسلام به سخت‌ترين مواضع پدافندي دشمن، آشكار شد و با انهدام1097 دستگاه تانك و نفربر، درخشان‌ترين كارنامه جنگ ضد زرهي را نصيب سربازان اسلام ساخت. عمليات رمضان، ضربه‌پذيري بعثيان را حتي در داخل خاك عراق نشان داد و ثابت كرد كه ايجاد انگيزه كاذب ناسيوناليستي نمي‌تواند ديواري جدي مقابل رزمندگان ظلم ستيز اسلام ايجاد كند.

27 تیر:

پذيرش رسمي قطعنامه598 شوراي امنيت از سوي جمهوري اسلامي ايران (1367ش)

يكي از دلايل واهي رژيم بعث عراق براي تجاوز به حريم نظام جمهوري اسلامي ايران، اختلاف بر سر مرزهايي است كه در قرارداد1975 الجزاير تعيين شده بود. پس از نزديك به هشت سال جنگ نابرابر كه تمام موجوديت رژيم عراق در خطر قرار گرفت، آمريكا و ديگر متحدان و ياوران رژيم بعث عملاً وارد جنگ گرديدند و حضرت امام خميني(ره)، با در نظر گرفتن مصالح عالي نظام اسلامي و با درك توطئه گسترده آمريكا و غرب براي سركوب انقلاب اسلامي و مردم مسلمان و انقلابي ايران، پس از مشورت با فرماندهان عالي نظامي و مسؤولان مملكتي، قطعنامه598 شوراي امنيت را پذيرفتند. شوراي امنيت در اين قطعنامه دو كشور ايران و عراق را به برقراري آتش بس و صلح دعوت كرده بود. جمـهـوري اسـلامي ايــران بـه دليـل ويژگي‌هاي مثبت برخي از مفاد اين قطعنامه، به ويژه، بندهاي مربوط به معرفي متجاوز و پرداخت غرامت جنگي، موافقت خود را با پذيرش آن اعلام كرد. اما با وجود پذيرش قطعنامه598 توسط جمهوري اسلامي ايران، رژيم عراق كه خود نيز آن قطعنامه را پذيرفته بود، تا زمان برقراري آتش بس رسمي در مردادماه سال1367ش(اوت1988م) به تهاجمات خود عليه جمهوري اسلامي ايران ادامه داد و خوي تجاوزگري خود را بار ديگر آشكار ساخت. پس از پذيرش قطعنامه598 از طرف ايران، آتش بس ميان طرفين از تاريخ29 مرداد1367 برقرار شد. شوراي امنيت در تاريخ18 مرداد67، قطعنامه619 را تصويب كرد كه موجب آن گروه ناظران نظامي ايران و عراق و سازمان ملل كه از حدود چهارصدنفر از25 مليت مختلف تشكيل شده بود، در دو كشور مستقر شدند.

29 تیر:

عمليات متوسط والفجر2 (1362ش)

پس از عمليات والفجر مقدماتي و والفجر1، دشمن با كمك استكبار جهاني، تبليغات وسيعي را به راه انداخت و ادعا كرد كه ايران ديگر نخواهد توانست حمله‌اي مؤثر در جبهه‌ها انجام دهد. از سوي ديگر فرماندهان نظامي ايران براي به دست گرفتن ابتكار عمل و خنثي نمودن تبليغات دشمنان، عملياتي را به نام والفجر2 طراحي كردند كه در تداوم عمليات والفجر1، در منطقه حاج عمران واقع در غرب پيرانشهر به اجرا درآمد. براي انجام اين عمليات در ابتدا فعاليت‌هاي مهندسي شبانه‌روزي براي آماده‌سازي جهت عبور و حمله نيروها انجام گرفت و همزمان، عوامل شناسايي اطلاعات، پس زا نفوذ به مواضع دشمن، از ميزان نفرات و استعداد زرهي و امكانات دشمن آگاه شدند. در نهايت عمليات والفجـر2 با رمز ياالله ياالله ياالله توسط سپاه و ارتش در منطقه‌اي به وسعت200 كيلومتر مربع انجام گرفت و تا13 مردادماه62، به طول انجاميد. خارج كردن شهرهاي كردنشين ميهن اسلامي از زير آتش دشمن، آزادسـازي ارتفاعـاتمهم منطقه، مسدود كردن راه ضد انقلاب و تصرف پادگان مهم حاج عمران از اهداف عمليات والفجر2 به شمار مي‌روند كه در نهايت به اين نتابج انجاميد: تلفات نيروي انساني: اسير200 نفر، كشته و زخمي4000 نفر؛ به تصرف درآوردن ارتفاعات مهمي چون: كينگ، رسول، برزمين و پادگان حاج عمران و تنگه دربند و در مجموع 200 كيلومتر مربع از خاك عراق؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:40 دستگاه انهدامي و20 دستگاه اغتنامي، انواع توپ: چندين قبضه انهدامي و12 قبضه اغتنامي، هواپيما:5 فروند انهدامي، هليكوپتر:10 فروند انهدامي، خودرو:45 دستگاه انهدامي و50 دستگاه اغتنامي. پيروزي و تثبيت مواضع تسخير شده در عمق خاك عراق در اين عمليات توسط نيروهاي ايراني، بار ديگر رژيم بعثي عراق را به لحاظ نظامي و سياسي دچار بحراني سخت و جبران‌ناپذير كرد. عمليات والفجر2 با دستاوردهاي موفق و بارز، خواب راحت را از رژيم صدام ستاند.اين‌عمليات،قدرت‌وتوان‌ايران رادرجنگ‌كوهستاني‌وضعف ارتش عراق‌رادراين‌قبيل‌عمليات‌هاآشكارا‌ نشان‌داد.

31 تیر:

تهاجم وسيع ارتش بعث عراق به خاك ايران پس از پذيرفتن قطعنامه598 (1342ش)

پس از پايان يافتن فتنه جنگ جمل، امام علي(ع) خود را براي سركوبي فرمانرواي سركش شام، معاويه بن ابي سفيان آماده نمود. بين دو سپاه در محلي به نام صفين در جنوب شهر رقه بركنار رود فرات، جنگي در گرفت. هنگامي كه شكست بر سپاهيان معاويه آشكار گرديد، با حيله عمروعاص، لشكريان امام علي(ع) دست از جنگ كشيدند و كار به حكميت كشيد. 2- برگزاري جلسه مشترك شوراي فرماندهي انقلاب عراق به رياست صدام در30 تيرماه1367 نشان مي‌داد كه دولت عراق درصدد اقدام مهمي است كه نشانه‌هاي آن با آغاز پيشروي نيروهاي ارتش عراق به خاك ايران آشكار شد. هدف اين پيشبرد و تهاجم، آزاد كردن باقي مانده سرزمين‌هاي عراق، انهدام نيروهاي ايران و به اسارت درآوردن تعداد بيشتري از نيروهاي ايراني براي ايجاد برابري با تعداد اسراي عراقي اعلام شد. بدين ترتيب، تنها سه روز پس از پذيرفتن قطعنامه598 از سوي ايران، عراقي‌ها در روز31 تيرماه1367 در شرايطي كه وزير خارجه وقت ايران در  حال مذاكره با دبيركل سازمان ملل بود، تهاجم خود را از دو محور كوشك و شلمچه در منطقه جنوب آغاز كردند و در سي كيلومتري شمالي خرمشهر مستقر شدند. در اين ميان پيام امام به سپاه باعث گسيل نيروهاي بسيجي به جبهه‌ها گرديد كه با كمترين امكانات در برابر يورش دشمن مقاومت كردند و طي چند روز درگيري با انهدام سنگيني كه به قواي عراقي تحميل شد، آنان را محبور به عقب نشيني نمودند. اين تهاجم وحشيانه رژيم بعث عراق در حالي صورت مي‌گرفت كه با ادعاهاي دروغين صلح‌طلبي در طول جنگ، مظلوم نمايي مي‌كردند و ايران را متجاوز مي‌خوانند. اين حركت عراق علاوه بر اينكه ناتواني آنان را در برابر قوت اعتقاد و باور سپاه اسلام نمايان كرد، باعث رسوايي آنان در ميان افكار عمومي گرديد.