به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

1 دی:

عمليات قوچ سلطان در مريوان، به طور مشترك(1359ش)

با آغاز جنگ تحميلي، بسياري از مناطق مرزي جمهوري اسلامي ايران اشغال شد و يا در تيررس مستقيم آتش دشمن بعثي قرار گرفت. در اين ميان، شهر مقاوم آبادان كه از همان اوايل جنگ از سه طرف محاصره شده بود، همچنان به صورت پراكنده مقاومت مي‌نمود. در اين شرايط، هواپيماهاي عراقي، به طور مرتب اين شهر و ساير شهـرهاي مرزي را بمباران مي‌كردند. در اولين روز زمستان1359، سه فروند هواپيماي توپولوف و ميگ عراقي به آسمان آبادان تجاوز كرده و مناطق مسكوني اين شهر را هدف قرار دادند. خانه‌هاي مسكوني بسياري ويران شد و گروهي از مردم بي‌گناه به شهادت رسيده و يا مجروح شدند. با اين حال دو فروند از هواپيماهاي عراقي، در بازگشت توسط جنگنده‌هاي ايراني مورد هدف قرار گرفته و متلاشي شدند.

بمباران شديد آبادان توسط ارتش بعث عراق(1359ش)

3 دی:

آغاز عمليات بزرگ كربلاي4 (1365 ش)

عمليات بزرگ كربلاي4 با رمز محمدرسول‌الله(ص) از سوم دي ماه سال65 در جبهه جنوب خرمشهر در وسعت تقريبي 120 كيلومتر مربع آغاز شد و تا5 دي ماه به طول انجاميد. اين عمليات در حالي صورت گرفت كه دشمن بعثي، مناطق مسكوني و صنعتي، كارگري كشور را مورد تهاجم قرار داده بود. در اين عمليات رزمندگان اسلام، پس از دو روز نبرد سخت و وارد كردن ضربه به6 تيپ عراق، انهدام مقدار قابل توجهي ادوات زرهي و خودرو و نيز به اسارت درآوردن تعدادي از نيروهاي دشمن، طي دستوري به مواضع اوليه خود بازگشتند. نتايج عمليات كربلاي4: تلفات نيروي انساني دشمن:7000 نفر كشته و زخمي. ساير نتايج: عدم تثبيت مواضع جديد و بازگشت به مواضع قبلي. تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: دهها دستگاه انهدامي، هواپيما:3 فروند انهدامي، خودرو سبك و سنگين : 100 دستگاه انهدامي. رژيم عراق در پايان نبرد كربلاي4 در يك نمايش تبليغاتي مدعي شد كه اين حمله بسيار گسترده بوده و از فاو تا بصره امتداد داشته است لذا ايران با شكست مواجه شده و به اهداف خود دست نيافته است. اين رژيم تلاش كرد با ارائه آمارهاي نجومي، بر ادعاهاي خود صحه بگذارد و براي تزريق روحيه به نيروهاي خود، آمار تلفات ايران را تا نود هزار نفر عنوان نمود در حالي كه كل نيروهاي عمل كنندة ايران در اين حمله، از شش هزار نفر تجاوز نمي‌كرد. عبور رزمندگان اسلام از موانع و ديوارهاي دفاعي مستحكم دشمن در اطراف جزيزة ام‌الرصاص و عبور آن‌ها از اروند رود، از نظر نظامي بك عمليات تحسين برانگيز بود زيرا دشمن هرگز تصور نمي‌كرد كه رزمندگان اسلام با اين سرعت و قدرت بتوانند خطوط آن‌ها را در اين منطقه بشكنند و به مواضع آن‌ها نفوذ كنند.

12 دی:

آغاز عمليات متوسط محمدرسول‌الله (1360ش)

عمليات متوسط محمدرسول‌الله(ص) در تاريخ دوازدهم دي ماه1360 با رمز مقدس «لااله‌الاالله، محمدرسول‌الله(ص)» با هدف انهدام نيروهاي دشمن و نشان دادن قدرت نفوذي و تهاجمي ايران در منطقه غرب نوسود در كردستان صورت گرفت و تا سيزدهم دي ماه به طول انجاميد. در اين عمليات، نيروهاي سپاه، ضمن عبور از مناطق كوهستاني و تله‌هاي انفجاري، به مصاف دشمن بعث رفتند. با عبور شجاعانه رزمندگان از مرزهاي بين‌المللي، پايگاه‌هاي بعثيان و ضد انقلاب در اين منطقه در هم كوبيده شده و مقر فرماندهي يكي از تيپ‌هاي دشمن منهدم گرديد. رزمندگان اسلام، پس از پيشـروي به داخـل شهـرهـاي عــراق، ضربات سختي به پايگاه‌هاي دشمن وارد آوردند. در نهايت از آن جا كه اين عمليات به صورت انهدامي، پيش‌بيني شده بود، تثبيت موضع صورت نگرفت و رزمندگان پس از پايان مأموريت، پيروزمندانه به پايگاه‌هاي خود در داخل خاك وطن بازگشتند. نتايج اين عمليات: تلفات نيروي انساني دشمن:100نفر اسير،700 نفر كشته و زخمي. تجهيزاتو امكانات: تانك:4 دستگاه انهدامي، هليكوپتر: 2 فروند انهدامي، هواپيماي ميگ:1 فروند انهدامي. اين عمليات، آرامش دشمن را در غرب كشور بر هم زد و به رژيم بعث نشان داد كه از اين پس، نيروهاي متجاوز عراق در هيچ منطقه از خاك ايران، از حملات نيروهاي جمهوري اسلامي ايران، مصن نيستند.

15 دی:

عمليات هويزه به فرماندهي ارتش(1359ش)

در حالي كه بيش از سه ماه از تجاوز ارتش عراق به ميهن اسلامي ايران مي‌گذشت، دشمن با خوي تجاوزگري و توحش، فجايعي در مناطق اشغالي مرتكب گرديد كه روي ستمگران تاريخ را سفيد كرده است. در پاسخ به اين همه جنايت و ددمنشي دشمن، عملياتي به صورت كلاسيك طرح‌ريزي شد. در اين عمليات، تعدادي از رزمندگان شهادت طلب با اصرار زياد، خود را در صف نيروهاي عمل‌كننده قرار داده و با هماهنگي با زره‌پوشان ارتش جمهوري اسلامي ايران، عمليات را آغاز كردند. دشمن پس از پيروزي در عمليات قبلي در دزفـول، هرگـز تصـور نمي‌كـرد كه ايران بتواند حمله‌اي ديگر را تدارك ببيند. در ساعات اوليه اين حمله، در ميان ناباوري نيروهاي خودي و دشمن، تمامي خاكريزهاي مقدم دشمن تسخير شد و قواي اسلام به سمت جلو پيشروي كردند. سرانجام اين عمليات نيز، علي‌رغم پيروزي‌ها و پيشروي‌هاي اوليه، به علت عدم پشتيباني و كمبود مهمات و نيز آمادگي دشمن، به نتايج مطلوب نرسيد و دشمن در شانزدهم آذرماه تمامي شهر هويزه را به اشغال خود درآورد. اين شهر قهرمان، سرانجام در جريان عمليات بزرگ بيت‌المقدس و آزادسازي خرمشهر، از دست دژخيمان رژيم عفلقي آزاد شد و از لوث و جور دشمن پاك گرديد.

شهادت سردارسرلشكر «منصورستاري» فرمانده نيروي هوايي در سانحه سقوط هواپيما(1373ش)

امير سرتيپ منصور ستاري در سال 1327ش در قرچك ورامين به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات متوسطه، وارد دانشكده افسري گرديد. وي پس از طي مدارج علمي از جمله رادار كنترلي دوره كنترلر شكاري رادار در آمريكا و اخذ ليسانس برق و الكترونيك از دانشگاه تهران به خدمت ارتش درآمد و در شمار افسران خوش فكر و مدير نيروي هوايي قرار گرفت. شهيد ستاري پس از پيروزي انقـلاب اسلامي و در طـول هشت سـال دفاع مقدس، با قبول مسؤوليت‌هاي مهم فرماندهي، معاون عملياتي، فرماندهي پدافند هوايي و معاون طرح و برنامه، خدمات شاياني به نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران ارائه داد. وي در بهمن1365، به دليل شايستگي و لياقت، به سمت فرماندهي نيروي هوايي ارتش منصوب شد و در طي هشت سال مسؤوليت فرماندهي اين نيرو، با اجراي ده‌ها برنامه و طرح مختلف، توان رزمي نيروي هوايي ارتش را افزايش داد. تيمسار ستاري سـرانجام در نيمه دي ماه1373 به همراه چند تن از مسؤوالان نيروي هوايي، در مسير برگشت از كيش به تهران، در راه، تصميم به شركت در مراسم فارغ‌التحصيلي گروهي از دانشجويان دوره خلباني در پايگاه هوايي شهيد بابايي اصفهان گرفتند. تا اين كه پس از اقامت دو ساعته در اصفهان در و راه بازگشت، هواپيما، دچار سانحه شده پس از آتش گرفتن سقوط كرد. در اين حادثه، شش سردار نيروي هوايي ارتش به همراه تيمسار ستاري و شش تن از خدمه پروازي به درجه رفيع شهادت نائل شدند.

16 دی:

حماسه خونين شهداي هويزه و شهادت دلاورمردان اسلام و فرمانده آنان شهيد «علم‌الهدي» (1359ش)

در آذر 1359ش پس از شكست بيش از دو گردان از نيروهاي عراقي در جنوب سوسنگرد به وسيله سربازان اسلام، يك گروهان از برادران سپاه اهواز جهت محافظت از هويزه به آن شهر اعزام شدند. در آن حال بني‌صدر، دستور تخليه هويزه از نيروهاي سپاهي را صادر و محافظت از آن شهر را به ارتش محول كرد كه با مخالفت و پيگيري محمدحسين عليم‌المهدي فرمانده گروهان سپاه هويزه، اين دستور لغو گرديد. سرانجام هفته بعد، قرار عمليات مشترك ارتش و سپاه گذاشته شد كه با پيشروي‌هايي همراه بود. امام به دليل نرسيدن مهمات و پاتك دشمن، نيروهاي خودي مجبور به عقب‌نشيني شدند. در اين ميان بيش از يكصدتن از برادران پاسدار، جهاد سازندگي و دانشجويان پيرو خط امام از جمله سيدمحمد حسين علم‌الهدي تا آخرين قطره خون به دفاع از ايران اسلامي پراخته و به ديدار پروردگار خود نائل آمدند. اين رشادت‌ها بود كه حماسه هويزه را آفـريد. به مناسبت حماسه غـرورآفـرينرزمندگان اسلام در حراست از اين شهر و به دليل حضور دانشجويان رزمنده در اين نبرد، اين روز با عنوان روز شهداي دانشجو نامگذاري شده است.

18 دی:

اشغال هويزه توسط مزدوران بعثي عراق(1359ش)

پس از محاصره هويزه توسط دشمن بعث، تعدادي از بسيجيان به فرماندهي سيدمحمدحسين علم‌الهدي به دفاع برخاسته و به نبردي سخت پرداختند. اما اين مقاومت به شهادت اين پاسداران جان بر كف منتهي شد. در پي اين حادثه، نيروهاي دشمن در18 دي 1359ش وارد هويزه شده و آن را اشغال كردند. پس از آن، فرمانده نيروهاي عراقي دستور داد تعدادي از مردم بي‌گناه را دست بسته در يك گودال قرار داده و به شهادت برسانند. سپس عراقي‌ها تمام شهر را با ديناميت و بلدوزر نابود كرده و هويزه را به تلي خاك تبديل نمودند.

19 دی:

عمليات كوچك ضربت ذوالفقار در ميمك، به طور مشترك (1359ش)

آغاز عمليات بزرگ كربلاي5 در شلمچه و شرق بصره (1365ش)

عمليات بزرگ كربلاي5 با رمز يازهرا(س) از جبهه جنوب شلمچه و شرق بصره در منطقه‌اي به وسعت150 كيلومتر مربع، با هدف آزادسازي شلمچه، جزاير و مناطقت شرق بصره، انهدام ماشين جنگي عراق، پاسخ دندان شكن به شرارت‌هاي دشمن در بمباران مناطق مسكوني، در سه مرحله، از نوزده دي سال1365 با22 لشكر از سه قرارگاه آغاز شد و تا8 اسفند آن سال به مدت پنجاه روز به طول انجاميد. عمليات كربلاي5، در شرايطي انجام گرفت كه رژيم صدام قصد داشت با تبليغات گسترده در ميان حاميانش، نسبت به درت مقاومت ارتش عراق در برابر تهاجمات برق‌آساي رزمندگان اسلام، اميدي كاذب ايجاد كند. در اين عمليات، قوي‌ترين پدافند دشمن كه با كمك مستشاران خارجي ايجاد شده بود تا عمق9 كيلومتري خاك عراق درهم شكسته شد و دشمن براي مقابله با تهاجم برق‌آساي رزمندگان اسلام،140 تيپ را به اين منطقه اعـزام كرده بود كه از اين ميان81 تيپ و گردان به طور كامل و34 تيپ ديگر به ميزان50 درصد آسيب ديدند. در اين عمليات ده درصد از نيروهاي هوايي عراق منهدم و سنگين‌ترين تلفات انساني به ارتش دشمن وارد گرديد. نتايج عمليات بزرگ كربلاي5: تلفات نيروي انساني دشمن:2700 اسير و چهل هزار نفر كشته و زخمي. ساير نتايج: به تصرف درآمدن150 كيلومتر مربع از جمله پاسگاه‌هاي بوبيان، شلمچه، كوت سواري و خين و همچنين جزاير بوارين و ام‌الطويل، كانال پرورش ماهي و چندين روستا در نتيجه استقرار نيروهاي اسلام در10 كيلومتري بصره. تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:700 دستگاه انهدامي،220 دستگاه اغتنامي، هواپيما:80 فروند انهدامي، توپ صحرايي:250 قبضه انهدامي،85 قبضه اغتنامي و400 دستگاه ساير ادوات جنگي، انهدامي، خودرو:1500 دستگاه انهدامي،500 دستگاه اغتنامي، وسايل مهندسي:100 دستگاه اغتنامي، توپ ضدهوايي:120 قبضه انهدامي،100 قبضه اغتنامي.

23 دی:

اولين حمله و بمباران شيميايي عراق عليه ايران در جريان جنگ تحميلي (1359ش)

با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران در31 شهريور 1359ش، رژيم بعث بارها با استفاده از سلاح‌هاي ميكربي، شيميايي و كشتار جمعي، قوانين و مقرارت بين‌المللي را نقض نمود. ناكامي ارتش تابن مسلح عراق در تأمين اهداف سردمداران رژيم بعثي، فرماندهان اين ارتش را بر آن داشت تا پس از مشورت با كارشناسان عالي‌رتبه دولت‌هاي استكباري به خصوص كارشناسان شيميايي شوروي سابق، استفاده از سلاح‌هاي شيميايي را نيز در كنار ديگر سلاح‌هاي جنگي و مرگبار خويش مورد توجه قرار دهند. سابقه اولين حمله ثبت شده شيميايي عراق به23 دي ماه1359ش باز مي‌گردد كه نيروهاي ايراني را در پنجاه كيلومتري غرب ايلام، با گلوله شيميايي، مورد حمله قرار داد و شماري را مصدوم كرد.

از آن پس، عراق به استفاده از اين سلاح ادامه داد. با ادامه اين روند، ايران طي نامه‌هاي متعدد رسمي به دبيركل سازمان ملل، با اعلام كاربرد سلاح‌هاي شيميايي توسط عراق، تقاضاي اعزام گروه كارشناسي براي بررسي موضوع نمود. هر چند دبيركل اين موضوع را به شوراي امنيت ارجاع داد و گروه كارشناسي پس از سفر به ايران اين حملات را تأييد كرده و عراق را محكوم نمودند، با اين حال، اولاً شوراي امنيت عكس‌العمل مناسب و كافي در برابر اين نقض مقررات بين‌المللي نشان نداد و بدين وسيله، راه را بر تكرار اين جنايت بازگذاشت. در ثاني، از كشور به كارگيرنده سلاح‌هاي شيميايي نامي نبرد و موضوع را با كل مسأله جنگ مرتبط ساخت. در نتيجه عدم اقدام فوري و جهاني سازمان ملل متحد، رژيم عراق از آن پس، بارها نيروهاي ايراني را مورد حمله شيميايي قرار داد كه به شهيد و مجروح شدن ده‌ها هزار نفر انجاميد و با گذشت سال‌ها از پايان جنگ، اثرات اين سلاح‌هاي كشنده، هنوز قرباني مي‌گيرند.

عمليات كوچك اميرالمؤمنين در منطقه ريجاب (1360ش)

عمليات كوچك كربلاي6 در سومار، توسط ارتش (1365ش)

عمليات كربلاي6، در تاريخ22 دي ماه 1365، با رمز مبارك يا فاطمه‌الزهرا(س) درغرب و شمال سومـار و با اهداف آزادسازي ارتفاعات منطقه، پاسخ به شرارت‌هاي دشمن در بمباران مناطق مسكوني، انهدام ماشين جنگي دشمن و متفرق كردن نيروهاي عراق آغاز شد. رزمندگان اسلام با عبور از موانع گوناگون از جمله ميدان‌هاي وسيع مين، سيم‌هاي خاردار و تله‌هاي انفجاري، به دشمن بعثي يورش بردند و پس از شكستن خطوط و مواضع دشمن، بيش از شصت كيلـومتـر از خاك ميهن اسلامي را آزاد كردند. در اين عمليات علاوه بر آزادي ارتفاعات منطقه، تعداد يازده فروند هواپيما، دو فروند هلي‌كوپتر، بيست دستگاه تانك، تعداد زيادي خودرو و چندين انبار مهمات منهسدم و علاوه بر انهدام پنج گردان و پنج تيپ دشمن، تعداد سه هزار نفر از مزدوران بعثي كشته و زخمي شده و تعدادي تانك و نفربر و انواع سلاح‌هاي سبك و سنگين به غنيمت سربازان اسلام درآمد.

27 دی:

دريافت60 فروند ميراژ(اف يك) ساخت فرانسه از جانب  عراق در اوايل جنگ تحميلي (1359ش)

فرانسوي‌ها در مقايسه با ساير كشورهاي غربي، بيشترين تسليحات مورد نياز عراق را به اين كشور واگذار كردند. ميراژاف يك و2000، موشك‌هاي هوا به هواي ماژيك1، موشك‌هاي اگزوسه39- آ.ام و پس از آن، هواپيماهاي سوپراتاندارد از جمله تسليحاتي بودند كه از جانب فرانسه، به رژيم بعثي ارسال گرديد. در اوايل جنگ عراق با ايران، فروش تسليحات نظامي فرانسه به عراق از مرز ده ميليارد دلاز گذشت كه هفت ميليارد دلار از اين معاملات به صورت وام و اعتبارات بود. افزون بر اين، فرانسه در ساخت راكتورهاي اتمي و فراهم كردن زمينه دست‌يابي عراق به سلاح اتمي نيز تقش برجسته‌اي داشت.