به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

سرلشكر شهيد ، منصور ستاري در سال 1327 در روستاي ولي آباد ورامين ديده به جهان گشود .پدرش « حاج حسن » به يادگار مانده است .
منصور ستاري دوران ابتدايي را در مدرسه ولي آباد ورامين و دوران متوسطه را در قريه « پوينك » باقر آباد به پايان رسانيد . وي در طول دوران تحصيل همواره يكي از شاگردان ممتاز كلاس به شمار مي رفت .
شهيد بزرگوار پس از اخذ ديپلم متوسطه در سال 1346 وارد دانشكده افسري شد و پس از پايان دوره دانشكده به درجه ستوان دومي نائل آمد . در سال 1350 جهت طي دوره علمي كنترل رادار به كشور آمريكا اعزام شد و پس از گذراندن دوره يكساله ، در سال 1351 به ايران بازگشت و به عنوان افسر كنترل نيروي هوايي مشغول به كار شد .


شهيد ستاري در سال 1354 در كنكور سراسري شركت كرد و در رشته برق الكترنيك پذيرفته شد . تعدادي از واحدهاي دانشگاهي را گذرانده بود كه با پيروزي انقلاب اسلامي و شروع جنگ تحميلي تحصيل را كنار گذاشت و همدوش ديگر آحاد مردم به پاسداري از دستاورد هاي انقلاب پرداخت .
وي افسر مومن ، متعهد ، شجاع ، آگاه ، تيز هوش و كاردان بود . طرح ها و ابتكارهاي زيادي در تجهيز سيستم هاي راداري ،پدافندي به اجراء گذاشت كه در طول جنگ تحميلي توان نيروي هوايي را در سرنگوني هواپيما هاي متجاوز دشمن دو چندان نمود .


تيمسار ستاري به علت فعاليتهاي بيش از حدي كه در اجراء طرح هاي جنگي از خود نشان داد ، در سال 1362 به سمت معاون عمليات فرماندهي پدافند نيروي هوايي منصوب شد . طرح ها و برنامه هايي كه شهيد ستاري ارائه مي داد بسيار منطقي ، عملي ، كاربردي و موثر بود . از اين رو در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نيروي هوايي برگزيده شد و به علت لياقت و كارداني و شايستگي كه از خود نشان داد ، در بهمن ماه سال 1365 با درجه سرهنگي به سمت فرماندهي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب شد وتاهنگام شهادت عهده دار اين مسئوليت بود .

در 15 دی ماه سال 1373، به همراه چند تن از مسئولان نیروی هوایی، در مسیر برگشت از کیش به تهران، در راه، تصمیم به شرکت در مراسم فارغ التحصیلی گروهی از دانشجویان دوره خلبانی در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان گرفتند. ایشان پس از اقامت دو ساعته در اصفهان، در راه بازگشت، دچار سانحه هوایی شدند و هواپیمایشان سقوط کرد. در این حادثه، شش تن از سرداران نیروی هوایی ارتش، به همراه تیمسار ستاری و شش تن از خدمه پروازی به درجه رفیع شهادت رسیدند. در واقع شهید ستاری با بال پرید و بی بال رسید. به نیلگون رفت و گلگون رسید. مقصد او اعلی علیین بود تا اسفل السافلین را به اهلش رها کند. فرودگاه او فردوس برین بود تا دامن به این دیر خراب آباد نیالاید. ولی حیف که خیلی زود برکت وجودش از میان ما رخت بربست و فیض وجودش از ما دریغ شد.


شهيد سرلشگر منصور ستاري در طي مدتي كه زمام امور نيروي هوايي را به عهده داشت با اجراي دهها طرح و برنامه كوتاه و بلند مدت ، منشاء خدمات ارزشمند در نيروي هوايي بود . وي هنگام شهادت 46 سال داشت و از ايشان سه دختر و يك پسر به يادگار مانده است .
« روحش شاد و يادش گرامي باد ! »