به وب سایت ستاد یادمان ایثار خوش آمدید

1 مرداد:

عمليات قدس4 در هور الهويزه (1364ش)

عمليات قدس4 با رمز مبارك يامحمدرسول الله(ص)، الله اكبر و با هدف تصرف درياچه ام النعاج و چندين روستا در منطقه عملياتي جنوب شرقي العماره در هورالهويزه توسط يگان‌هاي سپاه پاسداران انجام شد و چهار روز به طول انجاميد. در اين عمليات160 كيلومتر مربع از هورالهويزه و درياچه ام‌النعاج و نيز20 پاسگاه آبي آزاد شده، مقداري از ادوات نظامي دشمن منهدم و مقداري به غنيمت گرفته شد.

2 مرداد:

عمليات غدير جهت دفع مجدد تجاوز دشمن از مرزهاي جنوبي در منطقه شلمچه (1367ش)

در پي قبول قطعنامه598 از جانب جمهوري اسلامي ايران، رژيم عراق به تصور ضربه زدن مجدد به نظام اسلامي، حملات گسترده‌اي را عليه ايران آغاز كرد. از اين رو عمليات غدير جهت دفع اين تجاوز، در منطقه شلمچه توسط رزمندگان اسلام به اجرا درآمد. مأموريت بغداد آن بود كه تلاش كند خوزستان و منابع نفتي آن را طي چند روز به اشغال خود درآورد و شانس خود را در اين زمينه بيازمايد. تهاجم سنگين دشمن در سراسر خطوط مرزي به خاطر آن بود كه چنين هدفي را تعقيب كند و دقيقاً به همين دليل بود كه رسانه‌هاي استكباري و حتي مزدوران منطقه‌اي استكبار به احياي طرح جداسازي خوزستان از ايران دامن مي‌زدند. اما پاسخ سريع و قاطع ملت و نيروهاي اسلام، بسيار تكان دهنده و هشيارانه بود و تلفات سنگيني را به نيروهاي متجاوز در منطقه وارد آوردند. در اين عمليات، صدها كيلومتر از سرزمين‌هاي ميهن اسلامي‌مان كه مدت3 روز به اشغال متجاوزين درآمده بود، بازپس گرفته شد و رزمندگان موفق شدند بخش‌هايي از اسـتان خوزسـتان در منطقه عمومي شلمچه، جاده خرمشهر، اهواز، پادگان حميد و جفير را آزاد ساخته و شمن بعثي را در منطقه جنوب تا مرزهاي بين‌المللي عقب برانند. در اين عمليات علاوه بـر كشـته و زخمي شدن تعداد زيادي از قواي دشمن و چند درجه‌دار عالي رتبه، چندين تيپ و گردان زرهي و پياده و كماندويي بعث به ميزان60 الي100 درصد منهدم شد.

4 مرداد:

ديدار مسؤولان ايراني با دبيركل سازمان ملل پس از قبول قطعنامه598(1363 ش)

دبيركل سازمان ملل متحد به محض دريافت پذيرش رسمي قطعنامه598 از سوي ايران، به تلاش وسيعي دست زد و پس از مشورت با اعضاي شوراي امنيت، رسماً از وزراي خارجه ايران و عراق دعوت كرد به منظور انجام مذاكرات مربوط به اجراي قطعنامه، بلافاصله به نيويورك سفر كنند تا از سوم مرداد1367ش، ملاقات‌ها و مذاكرات لازم صورت گيرد. از اين رو هيئتي در رأس وزير وقت امور خارجه ايران در دوم مرداد راهي نيويورك گرديد و پس از ديدار و گفتگو با رييس شـوراي امنيت، مذاكـرات خـود را بـا دبيركل سازمان ملل متحد آغاز كرد. اين مذاكرات كه جهت تعيين روز و شرايط آتش بس به اجرا در مي‌آمد، در حالي صورت گرفت كه روز قبل از آن، منافقين با حمايت از ارتش عراق از مرز منطقه غرب گذشته و به اسلام آباد وارد شده بودند و به سمت كرمانشاه پيشروي مي‌كردند. سرانجام پس از ده جلسه ديدار و گفتگوي هيئت ايراني با دبيركل سازمان ملل در مورد زمان آتش بس و عقب‌نشيني دو طر به مرزهاي بين‌المللي، اقدامات نهايي صورت گرفت. به اين ترتيب در 29مرداد1367ش برابر با20 اوت1988م آتش بس به طور رسمي برقرار شد.

5 مرداد:

عمليات كوچك رمضان (1360ش)

كمتر از يك ماه پس از فاجعه انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري اسلامي، عمليات محدود رمضان در تاريخ پنجم مرداد1360 با همكاري سپاه و ارتش در محور حميديه- كرخه نور انجام گرفت. در اين عمليات نيروهاي اسلام چندين كيلومتر از خاك ميهن اسلامي را از اشغال دشمن بعثي خارج ساختند. در طي عمليات محدود رمضان، تعداد دويست تن ديگر از آنان به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند. همچنين چهل دستگاه تانك و نفربر نيز منهدم گرديد.

آغاز عمليات غرورآفرين «مرصاد» در منطقه اسلام آباد غرب (1367ش)

 گروهك منافقين در پي حملات عراق به خاك ميهن اسلامي و عقب‌نشيني‌هاي موقت رزمندگان اسلام، با تصور اين كه پذيرش قطعنامه598 ناشي از جدايي ملت و دولت است، به خيال واهي، فرصت را غنيمت شمرده و سعي در رسيدن به اهداف پليد خود نمود. منافقين با جمع‌آوري ديگر ضد انقلابيون سرخورده، از كشورهاي مختلف اروپايي، نيرويي به استعداد تقريبي15 هزار نفر فراهم كرده و با بهره‌گيري از جنگ‌افزارهاي اهدايي صدام و ديگر اربابان خود، حمله خود را از غرب كشور به خاك جمهوري اسلامي ايران آغاز كردند. نيروي هوايي عراق با حمايت مقدماتي، آنها را براي ورود به عمق خاك ايران در نهايت، فتح تهران، ترغيب مي‌كند. با اين اتحاد شوم، قسمت‌هايي از اراضي ميهن اسلامي مورد تجاوز قرار مي‌گيرد. ملت سلحشور و مسلمان ايران، پس از اطلاع از تجاوز منافقين به ميهن اسلامي، به خروش آمده و به جبهه‌هاي جنگ اعزام مي‌شوند. سرانجام عمليات مرصاد در پنجم مردادماه1367ع با رمز مبارك يا علي(ع) و به منظور مقابله با منافقين در منطقه اسلام آباد و كرند غرب در استان كرمانشاه، آغاز گرديد. منافقين خلق، خوشحال از پيروزي‌هاي مقدماتي و در يك اقدام عجولانه، راهي باختران (كرمانشاه) شده و به خيال باطل خود، قصد حركت به سمت تهران و سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران را نمودند. راديو منافقن، با ارسال پيام به مردم باختران، از آنها مي‌خواهد كه زمينه را براي ورود ارتش به اصطلاح آزادي‌بخش مهيا سازند و آماده جذب در گردان‌ها و لشكرها باشند. از آن طرف رزمندگان اسلام در34 كيلومتري باختران، ناگهان راهرا بر ستون‌هاي منافقين مي‌بندند و واحدهاي زرهي رزمندگان، در يك اقدام متهورانه، تعداد زيادي از ادوات سنگين زرهي منافقين را هدف قرار داده و به آتش مي‌كشند. جاده باختران- اسلام‌آباد در همان لحظات اوليه، انباشته از ادوات سوخته شده مي‌شود و عكس‌العمل سريع رزمندگان، منافقين را به فراري مفتضحانه وادار مي‌سازد. اين عمليات در روز بعد نيز با حمله هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران با سركوب شديد منافقان ادامه يافت و دشمن را دچار شكست سخت و سنگـيني نمـود. بدين ترتيب، منافقان شكست خورده، در اين تجاوز نابخردانه، متحمل تلفات و خسارات عظيمي شدند كه بيش از120 دستگاه تانك،400 دستگاه نفربر،90 قبضه خمپاره‌انداز80 ميلي‌متري،150 قبضه خمپاره‌انداز60 ميلي متري و30 قبضه توپ106 ميلي‌متري منهدم شد. علاوه بر آن ده‌ها دستگاه تانك، نفربر، خودرو و نيز صدها قبضه سلاح سبك و نيز مقاديري تجهيزات پيشرفته الكترونيكي و مخابراتي به غنيمت نيروهاي اسلامي درآمد. در اين عمليات،4800 نفر از منافقان نيز كشته و زخمي شدند.

7 مرداد:

آغاز عمليات متوسط والفجر3 در مهران (1362ش)

دشمن بعث پس از شكست تلخ در خرمشهر، مهران را تخليه كرد و با موضع‌گيري در ارتفاعات حساس اطراف تسلط خهود را بر مهران حفظ نمود. با اين اقدام، ارتش عراق قادر بود با كمترين نيرو به منطقه تسلط داشته باشد و تعدادي از نيروهايش را در جبهه‌هاي ديگر به كار گيرد. از اين رو، عمليات متوسط والفجر3 در تاريخ7 مرداد1362 با رمز مبارك يا فاطمه الزهرا(س) در جبهه مياني مهران در منطقه‌اي به وسعت 100 كيلومتر مربع، با همكاري ارتش و سپاه در دو مرحله صورت گرفت و تا20 مرداد ادامه يافت. اهداف اين عمليات، تصـرف و تأميـن برخـي از ارتفاعـات منطقه، شكستن محاصره مهران و انهدام نيروهاي دشمن، ايجاد سهولت در برقراري ارتباط بين مهران و شهرهاي همجوار، ايجاد خط پدافندي جديد و راندن دشمن به پشت مهران بود. نتايج عمليات متوسط والفجر3: تلفات نيروي انساني:500 نفر اسير،8000 نفر كشته و زخمي؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر:165 دستگاه انهدامي و3 دستگاه اغتنامي، هواپيما:1 فروند انهدامي، هلي‌كوپتر:3 فروند انهدامي، خمپاره‌انداز:16 قبضه انهدامي و31 قبضه اغتنامي، خودرو:33 دستگاه انهدامي و15 دستگاه اغتنامي، دستگاه مهندسي: ده‌ها دستگاه انهدامي و5 دستگاه اغتنامي.

9 مرداد:

پاكسازي سرپل ذهاب از لوث وجود دشمن توسط رزمندگان اسلام(1367ش)

پذيرش قطعنامه598 از سوي ايران، عراق را در بن‌بست سياسي و نظامي شديدي قرارداد و توطئه‌هاي دشمنان را نقش برآب كرد. از آنجا كه گروهك منافقين، قبول قطعنامه را از جانب ايران غيرممكن مي‌دانستند، غافلگير شده و قصد ضربه‌زدن به نظام اسلامي را در سر مي‌پروراندند. پس از تلاش ناموفق رژيم بعث، منافقين در نظر داشتند به خيال خود تا دو روز بعد وارد تهران شوند، اما نيروهاي مردمي با مقاومت جانانه خود راه را بر آنان بستند و طي چندين ساعت، صدها تن از منافقين را به هلاكت رسانده، مابقي را فراري دادند. سرانجام پس از زمين‌گير شدن دشمن در تنگه حسن‌آباد و فرار آنان، سرپل ذهاب از لوث وجودشان پاكسازي شد.

10 مرداد:

عمليات نصر6 در ميمك توسط ارتش (1366ش)

عمليـات نصـر6 در تاريـخ دهـم مرداد1366ش با رمز مبارك يااباعبدالله الحسين(ع)، به منظور پاسخگويي به شرارت‌هاي آمريكا در خليج‌فارس و همسويي با آمادگي مدافعان خليج‌فارس و با هدف انهدام نيروها دشمن و بيرون راندن بقاياي آنها از منطقه عملياتي ميمك، توسط رزمندگان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران اجرا شد. نيروي زميني، در مرحله پاياني پاكسازي غرب كشور از وجود نيروهاي بعثي، با عبور از ميدان‌هاي مين، تله‌هاي انفجاري و…، ارتفاعات بسيار حساس ميمك را مورد تهاجم خود قرار داده و آن ارتفاعات را به تصرف خود درآوردند. در اين عمليات2 فروند هواپيما،17 دستگاه تانك و نفربر،6 فروند هلي‌كوپتر و صدها دستگاه خودرو دشمن منهدم و2500 نفر كشته و120نفر از قواي بعث به اسارت گرفته شدند. در اين ميان موقعيت رزمندگان اسلام، پس از دفع پاتك‌هاي دشمن كه چند روز به طول مي‌انجامد، با مقاومت تمام، حفظ و تثبيت مي‌شود و اين عمليات با دستاورد مطلوب خود، پاسخ مناسبي بر جنايت‌هاي استكبار و سرسپردگان آنها مي‌گردد.

15 مرداد:

مسموم نمودن آب‌هاي مرزي جمهوري اسلامي ايران توسط رژيم عراق (1359ش)

با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، رژيم بعثي عراق با تحريك و حمايت شيطان بزرگ، آمريكا، به اقدامات ايذايي دست مي‌زد و به دنبال بهانه‌اي براي تجاوز به خاك جمهوري اسلامي ايران بود. اخراج ايرانيان مقيم عراق از اين كشور، انجام عمليات‌هاي جاسوسي در خاك ايران، تحريك و حمايت مالي و تسليحاتي گروه‌هاي مختلف در خوزستان عليه جمهوري اسلامي و دامن زدن به تعصبات قومي و قبيله‌اي  و مطرح كردن اين موضوعات براي برانگيختن احساسات ناسيوناليستي مرزنشينان ايران، از جمله برنامه‌هايي بود كه رژيم عراق پيش از آغاز رسمي جنگ و حمله سراسري به خاك جمهوري اسلامي ايران انجام داد. در ادامه اين فعاليت‌هاي ضد نظام اسلامي، در اين روز مزدوران عراقي، آب‌هاي روستاهاي نوار مرزي را با آلاينده‌هاي سمي، مسموم كردند و باعث مسموميت عده‌اي از اهالي روستايي از توابع قصرشيرين شدند كه نيمي از اين افراد، كودكان زير ده سال بودند. علي‌رغم اين كه مسؤولان نظام اسلامي سعي مي‌كردند حتي‌الامكان از هرگونه درگيـري كه جنگي به دنبـال داشته باشد اجتناب ورزند، با اين حال رژيم بعث عراق از اين تحركات دست برنداشت تا در نهايت در31 شهريور1359، تهاجم سراسري خود را به خاك ايران آغاز كرد.

شهادت سرلشكر خلبان «عباس بابايي» معاون عملياتي نيروي هوايي ارتش

سردار رشيد اسلام، سرلشكر خلبان، عباس بابايي، در سال1329ش در قزوين به دنيا آمد و در سال1348 به دانشكده خلباني نيروي هوايي راه يافت. وي پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتي، براي تكميل دوره به آمريكا رفت و دوره خود را در آمريكا با موفقيت سپري كرد. شهيد بابايي با دارا بودن تعهد و تخصص، در مرداد1360 به فرماندهي پايگاه هشتم هوايي اصفهان رسيد. اين سردار رشيد اسلام، قسمت اعظم حضور خود را در پروازهاي عملياتي گذراند و سه هزار ساعت پرواز كرد. سرلشكر بابايي با روحيه شهادت طلبي به همراه شجاعت ايثاري كه در طول سال‌هاي دفاع مقدس به نمايش گذاشت، صفحات نوين و زريني بر تاريخ نيروي هوايي افزود و تنها در دو سال آخر عمر، بيش از شصت مأموريت جنگي را با موفقيت كامل به انجام رساند. اين خلبان غيور ارتش اسلام سـرانجام در پانـزدهم مرداد1366ش برابر با عيد قربان، در يك عمليات برون مرزي به شهادت رسيد و در تشييعي باشكوه در گلزار شهداي قزوين به خاك سپرده شد. وي در هنگام شهادت، معاون عملياتي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران بود.

پذيرش آتش‌بس پس از 15 روز كارشكني توسط عراق(1367ش)

يك روز پس از گذشت پذيرش قطعنامه598 توسط ايران اسلامي، رژيم جنگ افروز عراق با بمباران نيروگاه اتمي بوشهر، خوي تجاوزگري خود را بارديگر آشكار كرد. در ادامه، در31 تيرماه، ناگهان حمله گستـرده خود را به  خاك جمهوري اسلامي ايران آغاز نمود و قصد داشت تا بار ديگر خرمشهر را اشغال كند. اما رزمندگان جان بركف، جانانه در مقابل دشمن متجاوز ايستادگي كرده و بعثيون را با دادن تلفات فراوان وادار به فرار كردند. سرانجام رژيم عراق با مشاهده قاطعيت مسؤولان جمهوري اسلامي ايران در دفاع از حقوق خود، چاره‌اي جز تن دادن به اجراي قطعنامه598 نديد و آن را در15 مرداد1367 پذيرفت.

19 مرداد:

ورود نيروهاي سازمان ملل به تهران و بغداد پس از قبول قطعنامه598 شوراي امنيت (1367ش)

پس از پذيرش قطعنامه598 شوراي امنيت از طرف ايران، شوراي امنيت در تاريخ هجدهم مرداد سال1367، قطعنامه619 را تصويب كرد كه به موجب آن، گروه ناظـران نظامي ايران و عراق و سازمان ملل(موسوم به يونيماك) كه از حدود400 نفر از25 مليت مختلف تشكيل شده بود، در مرزهاي دو كشور مستقر شدند.

21 مرداد:

حمله موشكي ايران به پالايشگاه الدوره عراق در جريان جنگ تحميلي (1365ش)

به دنبال آزادسازي فاو در جريان عمليات والفجر8 در بهمن1364 و آزاد شدن مهران در عمليات كربلاي1 در تيرماه1365، رژيم عراق كه متحمل شكست‌هاي پي‌در‌پي شده و از مقابله و مقاومت در برابر رزمندگان اسلام ناتوان مانده بود حملات هوايي خود را به مناطق مسكوني شهرهاي مختلف ايران گسترش داد. در اين رابطه وزير خارجه وقت جمهوري اسلامي ايران، از دبيركل سازمان ملل متحد خواستار محكوميت حملات هوايي عراق به مناطق غير نظامي ايران و اقدام عملي مجامع بين‌المللي گرديد. از طرف ديگر و به دنبال بي نتيجه ماندن اقدامات ديپلماتيك، ستاد تبليغات جنگ از ساكنان شهرهاي صنعتي عراق خواست تا اطـراف مناطـق صنعتـي و نظـامي را تخليه نمايند. با اين مقدمات در سحرگاه21 مرداد1365، پالايشگاه الدوره عراق هدف موشك دوربرد ايران قرار گرفت و خساراتي به بار آورد.

حمله هواپيماهاي عراقي به پايانه نفتي جزيره سيري (1365ش)

بر اثر حمايت غرب از رژيم عراق تحريك آمريكا براي حمله به پايانه‌هاي نفتي جمهوري اسلامي ايران، هواپيماهاي عراقي در بيست و يكم مرداد1365 (21اوت1986م) براي اولين بار، جزيره سيري، مهم‌ترين پايانه نفتي ايران بعد از خارك را بمباران كرد و خسارات زيادي بر آن وارد آوردند. عراق درعين حال، جنگ نفتكش‌ها را نيز شدت بخشيد و به نفتكش‌هاي بيشتري حمله كرد. حمله‌هاي مؤثر هواپيماهاي عراق به تأسيسات و پايانه‌هاي نفتي ايران موجب كاهش صادرات نفت ايران گريد و درآمد نفت ايران را به شدت پايين آورد.

23 مرداد:

عمليات كوچك عاشوراي1 در منطقه تكاب در شمال كردستان توسط سپاه پاسداران (1364ش)

عمليات عاشوراي1 در تاريخ23 مرداد1364 در منطقه عملياتي تكاب و صائين دژ در شمال كردستان و با هدف سركوبي عناصر ضدانقلابي و مزدوران رژيم بعثي عراق، توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي انجام شد. در اين عمليات، صدها تن از عوامل دشمن كشته و زخمي شده و تعدادي نيز به اسارت سپاه اسلام درآمدند. همچنين مقدار زيادي سلاح سبك نيز به غنيمت رزمندگان درآمد.

ارسال نامه «صدام حسين» حاكم عرا به حجت‌الاسلام «هاشمي رفسنجاني» رئيس جمهور ايران (1369ش)

پس از قبول قطعنامه598 توسط ايران و شروع آتش‌بس، صدام حسين رييس جمهور منفور عراق پس از آن كه كشور كويت را به اشغال خود درآورد و خود را در برابر تهديدات جديدي از سوي قدرت‌هاي غربي حس مي‌كرد، در تاريخ23 مرداد1369(14 آوريل1990)، ششمين نامه‌اش را براي حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني رييس وقت جمهوري اسلامي ايران ارسال كرد و بر پذيرش كامل و بدون قيد و شرط مفاد قرارداد1975 الجزاير تأكيد نمود. در اين نامه خطاب به رييس جمهور ايران آمده است: «با اين تصميم ما، ديگر همه چيز روشن شده و به اين تربيب همه آنچه را كه مي‌خواستيد و بر آن تكيه مي‌كرديد تحقق مي‌يابد و ديگر اقدامي جز مبادله اسرا باقي نمي‌ماند.» اين عمل صدام حسين يك پيروزي بزرگ سياسي و نظامي براي ايران بود. پس از پنج روز، نيروهاي عراقي به مرزهاي بين‌المللي عقب نشيني كردند. به دنبال عقب‌نشيني نيروهاي عراق از اراضي ايران، هيئتي تحت عنوان «هيأت نظارت بر عقب‌نشيني و نصب علايم مرزي» تشكيل شد. وظيفه اين هيئت، نظارت بر عقب‌نشيني كامل نيروهاي عراقي، پاك‌سازي ميادين مين، تعيين محل و نصب ميله‌هاي مرزي جديد بر اساس عهدنامه1975م بود. بدين ترتيب، پس از تماس‌ها و مذاكرات و تبادل ده نامه بين رؤساي جمهوري دو طرف در طي چهار ماه، مقدمات و تسهيلات لازم جهت ورود به مرحله جديد، يعني عادي سازي روابط دو طرف، به نحو كاملاً مساعدي فراهم شد.

24 مرداد:

حمله هواپيماهاي عراقي به جزيره نفتي خارك در جريان جنگ تحميلي (1364ش)

با فرا رسيدن تابستان1364، در حالي كه تهديدات عراق براي حمله مجدد به شهرها و اماكن غيرنظامي ادامه داشت، وزير الاعات عراق تهديد كرد كه عراق حملات خود عليه كشتيراني در خليج فارس را تشديد خواهد كرد، تا بدين وسيله ايران را وادار به نشستن بر سر ميز مذاكره كند. همچنين وزير نفت عراق نيز گفته بود، عراق به نفتكش‌هايي كه به بنادر ايران نزديك شوند حمله خواهد كرد زيرا اين بنادر شاهرگ اقتصادي ايران كه ماشين جنگي اين كشور را تغذيه مي‌كنند، مي‌باشند. به دنبال اين تهديدات، عراق سرانجام در24 مرداد1364، پايانه‌هاي نفتي ايران در جزيره خارك را مورد حمله قرار داد كه اين اقدام عراق به منزله بنيان نهادن گسترش دامنه جنگ ارزيابي شد. همزمان با حمله عراق به پايانه‌هاي نفت ايران در جزيره خارك، حملات هوايي عراق عليه مردم غيرنظامي در شهرها ادامه يافت.

اشغال پاوه در كردستان توسط عناصر تجزيه طلب ضد انقلاب (1358ش)

يك هفته پس از پيروزي انقلاب اسلامي، توطئه و تهاجم دشمن با حمله احزاب چپ به ويژه حزب دموكرات به مهـاباد در اول اسفنـد57 آغـاز شد و به قصد تشكيل كردستان بزرگ، تهاجم وحشيانه خود را آغاز كردند. آنان قصد داشتند قسمتي از قلمرو حاكميت ملي و اسلامي ايران را جدا ساخته و نقشه‌هاي شوم دشمنان نظام اسلامي مبني بر تجزيه كشور را به اجرا درآوردند. افراد مسلح حزب منحله دموكرات در ادامه تجاوزات خود، در روز24 مرداد58، همه راه‌هاي ورودي شهر پاوه در استان كردستان را به محاصره و كنترل خود درآورد و به گروهان‌ها و مراكز سپاه پاسداران يورش برد. آنان پس از به دست گرفتن تمام نقاط حساس شهر و ارتفاعات مهم منطقه، به جنايات متعددي دست زدند كه در يك مورد، شهادت دلخراش25 تن از برادران پاسدار بستري در بيمارستان شهر و چهل نفر ديگر از مردم بود. در پي اين جنايات فرمان حضرت امام خميني(ره) براي آزادسازي سريع شهر صادر گرديد و پس از جانفشاني‌هاي سردار چمران و سرلشكر فلاحي در طي نبردي سهمگين، اين شهر از لوث وجود ضدانقلاب پاك شد.

26 مرداد:

آغاز بازگشت آزادگان سلحشور از بند رژيم بعثي پس از سال‌ها اسارت (1369ش)

روز26 مرداد سال1369، ميهن اسلامي شاهد حضور آزادگان سرافرازي بود كه پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌هاي مخوف رژيم بعث عراق، قدم به خاك پاك ميهن اسلامي خود گذاشتند. در اين ميان ستاد رسيدگي به امور آزادگان كه در22 مرداد69 تشكيل شده بود به تبادل انبوه اسرا پرداخت. اين ستاد با مساعدت و همراهي ديگر دستگاه‌ها، تبادل حدود چهل هزار آزاده را با همين تعداد اسير عراقي انجام داد. آزادگـان، با ايمـان راسخ خـود در برابر همه فشارهاي جسمي و روحي دشمنان ايستادند و روابط اجتماعي جامعه كوچك اردوگاهي خود را بر پايه اخلاق خسنه بنا نهادند و از شكنجه‌هاي مزدوران بعث هراسي به خود راه ندادند. آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضي‌ترين كسان به قضاي الهي بودند. اينان سينه‌هايي فراخ‌تر از اقيانوس داشتند كه ازه همه جا و همه كس بريده و به خدا پيوسته بودند. آزاده ناميده شدند چون از قيد نفس و نفسانيات رهايي يافته بودند.

27 مرداد:

وقوع حماسه خونين پاوه (1358ش)

پس از آن كه هزاران نفر از عناصر حزب بعث عراق و گروهك‌هاي ضدانقلاب وابسته به بيگانگان، مانند: كومله، فداييان خلق و حزب دموكرات كردستان، در مرداد1358ش به شهر پاوه در منطقه كردنشين استان كرمانشاه هجوم آوردند، اين شهر را تصرف كرده و دست به جنايت‌هاي شنيعي زدند. بيمارستان پاوه از جمله مراكزي بود كه به اشغال مزدوران درآمده بود. آنان در اين بيمارستان25 نفر از برادران سپاهي مجروح را روي تخت‌ها و پشت‌بام به طرز فجيعي به شهادت رساندند. اين فاجعه خونين با عكس‌العمل شديد امام خميني(ره) مواجه شد و با فرمان معظم‌له در بيست و هفتم مرداد1358ش، نيروهاي سپاهي، ارتشي و بسيجي به فرماندهي شهيد دكتر چمران به منطقه اعزام شدند. فرمان تاريخي امام براي آزادسازي پاوه چنان روحيه‌اي به پاسداران و سربازان ژاندارمري داد كه بدون توجه به زخم‌هاي خود تمامي سنگرهاي ضدانقلاب را از اشغال آنان خارج ساختند. در اين ميان شهيدچمران پس از يك نبرد سخت و درگيري خونين، همه شهرها، راه‌ها و مواضع استراتژيك منطقه را آزاد كرد و كردستان از اين مرحله به سلامتي گذر نمود.

29 مرداد:

اعلام آمريكا مبني بر اشتباه در حمله به هواپيماي مسافربري ايران (1367ش)

پس از گذشت حدود45 روز از سرنگوني هواپيماي مسافربري ايران توسط نظاميان متجاوز آمريكايي در خليج فارس و كشته شدن298 نفر از سرنشينان آن، دولت آمريكا در حالي اين حمله را اشتباه خواند كه پيش از آن به فرمانده ناو مهاجم آمريكايي مدال شجاعت و لياقت اعطا كرده بود. 2- رژيم عراق كه تصور نمي‌كرد، جمهوري اسلامي ايران قطعنامه598 شوراي امنيت را بپذيرد، در قبال پذيرش ايران، به فكر به راه انداختن جنگي دوباره بود. بنابراين با حمله گسـترده به ناطق‌مرزي، قصدپيشروي به خاك ايران را داشت كه با مقاومت نيروهاي ايراني، اين حملات خنثي گشت. از آن پس مذاكرات طولاني با سازمان ملل با مسؤولان سياسي ايران و عراق آغاز شد و سرانجام در نهمين جلسه ملاقات با دبيركل وقت سازمان ملل متحد، خاويز پرز دكوئيار، در شانزدهم مرداد67، وزير خارجه ايران، پاسخ جمهوري اسلامي ايران را مبني بر قبول برقراري آتش‌بس اعلام كرد. پس از آن، دبيركل سازمان ملل متحد، تاريخ29 مرداد1367 برابر با20 اوت1988م را براي برقراري آتش‌بس عنوان نمود.

اعلام دبيركل سازمان ملل متحد مبني بر آغاز آتش‌بس ميان ايران و عراق (1363ش)